Strona domowa > AA > Jak informować i zachęcać ?

Jak informować i zachęcać ?

W jaki sposób mówić o chorobie alkoholowej i jej leczeniu do osób, które być może po raz pierwszy spotykają się z rzetelną informacją, a nie ze stereotypem czy oceną moralną? Jak zachęcać do korzystania z pomocy? Uczestnicy próbują zbiorowo odpowiedzieć na to pytanie na zajęciach poświęconych doskonaleniu umiejętności nieprofesjonalnego pomagania, w których biorą udział trzeźwiejący alkoholicy i osoby współuzależnione po ukończeniu Programu Rozwoju Osobistego. W wyniku pracy dwóch takich grup warsztatowych w 1997 i 1998 roku powstały takie oto oferty – zachęty.

REKLAMA

Oddział odwykowy:

Proponuję Panu udział w leczeniu, które trwa około ośmiu tygodni. Tutaj otrzyma Pan konieczną wiedzę na temat swojej choroby alkoholowej i wyćwiczy umiejętności pozwalające na radzenie sobie w życiu bez alkoholu. Jest to jedna z lepszych form leczenia, sam z niej skorzystałem – jestem trzeźwiejącym alkoholikiem i chcę Panu pomóc. Będzie Pan tu bezpieczny, nie ma pasów ani innych form przemocy, nie ma prania mózgu ani pouczania. Warto skorzystać z tej formy leczenia, żeby pomóc sobie.

Poradnia odwykowa:

W naszej poradni zajmujemy się leczeniem choroby alkoholowej. Trudno sobie z nią radzić w samotności i dlatego podstawą leczenia są spotkania grupowe. Zajęcia prowadzą osoby świetnie znające problem: psychologowie i trzeźwiejący alkoholicy. Celem leczenia jest zatrzymanie rozwoju choroby i nauka radzenia sobie w życiu bez alkoholu. Znam wiele osób, które po leczeniu w naszej poradni od kilku lat nie piją i określają swoje życie jako dużo lepsze i szczęśliwsze od tych, którzy nigdy nie byli uzależnieni. Jeżeli zdecyduje się Pan na leczenie, to jego częścią są również spotkania ze mną. – Tu spotykają się ludzie z kłopotami podobnymi do Twoich, w ich towarzystwie i przy ich pomocy możesz nauczyć się żyć bez alkoholu. Zajęcia, które Ci proponuję, to bardziej szkoła niż ambulatorium. Sam przeszedłem kilka lat temu taką „szkołę”. Mnie i wielu innym ludziom to pomogło.

Ośrodek odwykowy:

Będziesz tu miał możliwość – może po raz pierwszy – przyjrzeć się swojemu życiu wtedy, gdy piłeś, zobaczyć, co się takiego stało, że trafiłeś do nas. Chcę Ci zaproponować zajęcia w grupie ludzi takich samych jak Ty, one pomogą Ci wytrzeĽwieć. Posłuchasz wykładów, obejrzysz filmy, przeczytasz książki. Będziesz mógł pójść na miting Anonimowych Alkoholików, porozmawiasz z tymi, którzy już ukończyli leczenie. Realizując program leczenia będziesz mógł wiele dowiedzieć się o sobie, swoich uczuciach i zachowaniach, o tym, co możesz zmienić, aby nie wracać do picia. Będziesz mógł poprawić swoją sprawność fizyczną na zajęciach sportowych, nauczyć się bawić bez alkoholu. Jest to program, którego realizacja zależy od Ciebie. Nie ma tu żadnego przymusu, w każdym momencie możesz przerwać swoje leczenie i opuścić ośrodek. Jest to propozycja dla silnych, lecz myślę, że Ty potrafisz. Dla mnie takie leczenie okazało się bardzo pomocne i zmieniło moje życie na lepsze. Uwierz: jest to szansa także dla Ciebie!

Klub abstynenta:

Jest to miejsce, w którym spotykają się niepijący alkoholicy, ich rodziny oraz abstynenci – sympatycy klubu. Przychodzą tam w celach towarzyskich, jest to również bezpieczne miejsce dla dzieci. W klubie często zobowiązują się przyjaźnie, z których można czerpać siłę i pomoc w życiu w trzeźwości. Każdy znajdzie tam coś dla siebie: można oglądać telewizję, wideo, grać w różne gry (również komputerowe), wypożyczyć książki, kasety, wypić kawę i zjeść ciasto. Klub organizuje różne imprezy sportowe, ogniska, zabawy taneczne, wycieczki. Można również skorzystać ze spotkań ze specjalistami zajmującymi się leczeniem choroby alkoholowej. – (dla osoby uzależnionej) Zapewniam, że znajdzie Pan tutaj zrozumienie i pomoc. Widzę, że Pan się niepokoi, a może i wstydzi – każdy z tu obecnych przychodząc po raz pierwszy miał podobne uczucia: lęku, niepewności, wstydu. A teraz niech się Pan rozejrzy – widać uśmiechnięte, zadowolone, wesołe osoby. Każdy z tu obecnych doświadczył podobnych trudności co Pan. Ja też dużo wycierpiałem, wódka dała mi solidnie w kość. Wiele zmieniło się w mojej sytuacji na lepsze dzięki temu, że tutaj jestem, w klubie nauczyłem się funkcjonować bez alkoholu. Tutaj traktujemy się wzajemnie jak partnerzy, a nie jak pacjenci. Tak organizujemy nasze zajęcia, aby uczestnictwo w nich nie kolidowało z obowiązkami życia codziennego i nie wymagało przerywania pracy zawodowej i obowiązków domowych. – (dla osoby współuzależnionej) Wiem, że masz kłopoty z mężem, że on pije, pewnie dochodzi do awantur. Rozumiem, jak Ci ciężko, ale musisz usłyszeć, że jesteś tu dla siebie, a nie dla swojego męża. Jeszcze dwa lata temu byłam tak samo zagubiona i nie mogłam uwierzyć, że to ja potrzebuję pomocy. Tutaj w każdy wtorek o godzinie 17 . spotykają się żony mocno pijących mężów, które mają takie same problemy jak Ty i ja. Wymieniamy swoje doświadczenia, dzielimy się kłopotami, ale też spostrzeżeniami i pomysłami, jak sobie w trudnych chwilach pomóc. O tym, co się mówi na grupie, nikt się nie dowie. Nikt Cię tu nie wyśmieje, nie skrytykuje. Wiem, że się boisz, ale tutaj nie będziesz sama. Byłam w podobnej sytuacji i grupa pomogła mi zrozumieć, że to nie moja wina, że mój mąż pije, że są sytuacje, na które nie mam wpływu.

Wspólnota Anonimowych Alkoholików:

Przyjacielu, zaczynasz dostrzegać, że w Twoim życiu dzieje się coś niedobrego. Po każdym pijaństwie przysięgasz sobie i najbliższym, że już nigdy więcej, że to po raz ostatni – nie starcza Ci jednak sił, chcesz przestać pić, ale nie możesz. Tracisz rzecz może najważniejszą: nadzieję. Wydaje Ci się, że nie ma wyjścia z tego zaklętego kręgu. Wszystko to, co dzisiaj przeżywasz, było jeszcze nie tak dawno moim udziałem. Jestem alkoholikiem, byłem na dnie, a dzisiaj nie piję i chcę Tobie powiedzieć: spróbuj i Ty. Jeśli naprawdę chcesz żyć – przestań pić! Nie jesteś przegrany! Jeszcze żyjesz! Proponuję, żebyś przyszedł na spotkanie ludzi, którzy mają taki sam kłopot jak Ty. Zapraszam Cię na miting Anonimowych Alkoholików – wspólnoty kobiet i mężczyzn, którzy dzielą się nawzajem siłą, doświadczeniem i nadzieją, żeby nie pić alkoholu. Jest tam bezpiecznie, wszystkich obowiązuje anonimowość. Zapraszam Ciebie, będziemy tam razem.

Al-Anon

to grupa ludzi: rodzin, przyjaciół, znajomych alkoholików – głównie kobiet, które spotykają się po to, żeby zrozumieć chorobę alkoholową, pomóc sobie, swojej rodzinie i alkoholikowi. W Al-Anonie znajdziesz oparcie, zrozumienie swoich problemów. Nie będziesz sama. Zyskasz przyjaciół, którzy mają ten sam problem co ty. Nauczysz się, jak postępować i w ogóle jak żyć z alkoholikiem; jak pomóc sobie, dzieciom, rodzinie; jak żyć lepiej, niezależnie od tego, czy on przestanie pić, czy nie.

Kto to jest alkoholik?

Alkoholik to człowiek chory. Alkoholik ponosi straty na skutek picia, wyrządzając tym krzywdę sobie i najbliższym, a mimo to pije nadal. Alkoholik chce przestać pić, a nie potrafi. Alkoholik ma chore myślenie, uczucia, ciało i duszę. Co to jest alkoholizm? Alkoholizm to choroba postępująca, nieuleczalna, która prowadzi do śmierci, jednak lecząc można ją zatrzymać w każdej fazie rozwoju. Istotą choroby alkoholowej jest to, że myśli uczucia i zachowania są zależne od alkoholu – on nimi rządzi. Alkoholizm atakuje i niszczy wszystkie obszary życia człowieka: rodzinę, pracę, zdrowie, kontakty z ludźmi. Alkoholizm to choroba o konkretnych objawach, takich jak głód alkoholu, picie ciągami, „urwane filmy”, klinowanie, „mocna głowa”, koncentracja życia wokół picia. Alkoholizm to choroba ciała, umysłu, uczuć i duszy. Doskonalenie umiejętności nieprofesjonalnego pomagania Są to warsztaty zwane też drugim stopniem Programu Rozwoju Osobistego (PRO), które wchodzą w zakres szkoleń Instytutu Psychologii Zdrowia. odbywają się corocznie w pierwszym kwartale dla kilkudziesięcioosobowej grupy absolwentów PRO.

Przedruk z miesięcznika „Świat Problemów” wydawanego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Nr 1/99

One thought on “Jak informować i zachęcać ?

  1. ,,Jeśli naprawdę chcesz żyć – przestań pić! Nie jesteś przegrany! Jeszcze żyjesz! Proponuję, żebyś przyszedł na spotkanie ludzi, którzy mają taki sam kłopot jak Ty. Zapraszam Cię na miting Anonimowych Alkoholików” Szacunek. Jeśli chcesz żyć – przestań pić!! Super rada. Takie rady to może dawać osoba, która nie ma pojęcia o chorobie alkoholowej. Gdyby to było takie proste nie byłoby tych terapii, AA, klubów itp. Powiedz osobie która ma katar – przestań kichać!! W AA jest wiele osób które miało taki kłopot, ale dzięki rozwiązaniu jakim dysponuje AA wyzdrowieli z alkoholizmu i dzisiaj pomagają innym.

    deratyzator – były alkoholik

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.