Alkohol jest częścią naszej kultury. Dajemy sobie niepisane przyzwolenie na jego używanie, podczas gdy jest to bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia substancja. Alkohol działa niezwykle uzależniająco, a osoba, która wpadnie w jego sidła, często nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Czy wiesz, czym jest ciąg alkoholowy i jak można go przerwać? Czy jest to możliwe jedynie przy użyciu silnych leków? Jak przebiega detoks alkoholowy? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Jak przerwać ciąg alkoholowy?
Ciąg alkoholowy jest sytuacją, w której stałe upojenie trwa dłużej niż jeden dzień. Bardzo charakterystyczną cechą tego stanu jest pogorszenie się samopoczucia, a także ogromny dyskomfort psychiczny podczas trzeźwienia. Sięganie po kolejną dawkę alkoholu ma osobę uzależnioną uchronić przed przykrymi dolegliwościami. Jeżeli mówimy o zaawansowanym stadium ciągu alkoholowego, ponowne upijanie się ma miejsce zanim jeszcze dojdzie do wytrzeźwienia. Czy taki ciąg da się przerwać? Najważniejsze jest oczywiście zaprzestanie picia. Jest to niesamowicie trudne zadanie, które w skrajnych przypadkach może nawet spowodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak padaczka, bóle głowy czy tachykardia. Pierwszym krokiem do przerwania ciągu jest więc zaprzestanie picia, a drugim – sięgnięcie po fachową pomoc. Ciąg alkoholowy potrafi wyrządzić w organizmie ogromne szkody, gdyż w ostrym przebiegu uzależnienia może trwać nawet kilkanaście tygodni. To oddziałuje na wszystkie układy, w szczególności na układ immunologiczny i nerwowy, wyniszczając cały organizm i wprowadzając do niego nieuchronne zmiany, niszcząc go od środka, a sama uzależniona osoba może nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. W takiej sytuacji należy przeprowadzić detoks alkoholowy.
Alkoholowy zespół abstynencyjny
Alkoholowy zespół abstynencyjny, inaczej nazywany alkoholowym zespołem odstawiennym, jest jest dolegliwością typową dla osób uzależnionych. Objawia się w momencie, w którym powstrzymane zostaje przyjmowanie alkoholu. Do charakterystycznych objawów przede wszystkim rozdrażnienie, ból głowy, a także drżenie, bezsenność, zaburzenia świadomości czy bardzo groźne majaczenie drżenne i padaczka alkoholowa. To bardzo poważne i niebezpieczne dla życia choroby.
Z alkoholizmem bezpośrednio związana jest choroba o nazwie zespół zależności alkoholowej. Głównym objawem tej choroby jest przede wszystkim głód alkoholowy, czyli bardzo silna, nieodparta wręcz potrzeba picia alkoholu. Ciężko jest nad tą potrzebą zapanować. Zespół zależności alkoholowej rozwija się w kilku fazach, z których pierwsza jest zupełnie niewinna. Czwarte, końcowe stadium choroby obejmuje już trwałe ciągi picia, z których wynika padaczka alkoholowa czy psychoza alkoholowa.
Odtrucie alkoholowe i benzodiazepiny
Benzodiazepiny to środki wspomagające wychodzenie z nałogu. Leki z grupy benzodiazepin wykazują silne działanie przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe i nasenne, przy czym zażycie wiąże się z szeregiem odczynów niepożądanych. Należą do nich znaczące obniżenie koncentracji, zaburzenia koordynacji ruchowej czy nawet amnezje. Odtrucie alkoholowe za pomocą takich środków jest co prawda skuteczne, ale również niebezpieczne. Może powodować występowanie wielu działań niepożądanych, a w przypadku niepowodzenia odtrucia i zmieszania z alkoholem- nawet śmierć.
Odtrucie alkoholowe w domu
Istnieje możliwość podjęcia odtrucia alkoholowego w domu. Odtrucie alkoholowe bez benzodiazepin polega na leczeniu farmakologicznym drogą dożylną i pokarmową, a więc w postaci kroplówki i tabletek. To sposób o wiele bezpieczniejszy i mniej inwazyjny od innych form leczenia, choć trzeba pamiętać, że w ciężkich przypadkach konieczne jest zastosowanie terapii zamkniętej. Domowe sposoby mogą w takiej sytuacji nie zadziałać.
Kroplówka na kaca – szybki detox
Odtruwanie alkoholowe, czy inaczej mówiąc, odtruwanie alkoholowe za pomocą kroplówki polega na wstrzyknięciu drogą dożylną roztworu soli fizjologicznej, glukozy, magnezu i elektrolitów. Taka mieszanka jest złotym środkiem na wyeliminowanie przyczyn złego samopoczucia po nadużyciu alkoholu. Odtrucie organizmu daje niemal natychmiastowy efekt. Taki detoks alkoholowy każdy może przeprowadzić we własnym domu. Podstawą jest nawodnienie organizmu i usunięcie z niego resztek alkoholu. Nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego mogą zostać usunięte w podobny sposób.
Odtrucie alkoholowe w ośrodku terapii uzależnień
Odtruwanie alkoholowe czyli detoks alkoholowy w ośrodku terapii uzależnień to doraźna i skuteczna pomoc w wyjściu z nałogu alkoholowego. Celem jest oczyszczanie organizmu i pomoc w wyjściu z ciągu alkoholowego. Odtruwanie alkoholowe to proces bardzo złożony i długotrwały. Należy pamiętać, że zatrucie alkoholowe powtarzające się cyklicznie jest bardzo niebezpieczne dla organizmu, im wcześniej więc zostanie podjęta terapia, tym lepiej. Czy wiesz, na czym polega odtruwanie alkoholowe? Głównym celem jest przede wszystkim pozbycie się z organizmu resztek alkoholu. Z reguły detoks trwa około 10 dni, a prowadzony jest w szpitalu albo w ośrodku leczenia uzależnień. Samo oczyszczenie organizmu jest wstępem do właściwego leczenia, którego istotą jest pomoc terapeutyczna. Z odtrucia alkoholowego korzystają osoby, które wpadły w ciąg alkoholowy.