piątek, 26 kwietnia, 2024


Strona domowa > Artykuły > Leczenie i objawy choroby alkoholowej

Leczenie i objawy choroby alkoholowej

Podziel się

Spożywanie alkoholu jest częstym elementem wielu okazji i rzadko wzbudza podejrzenia. Kiedy uzależnienie od alkoholu staje się problemem? Dowiedz się, jak rozwija się choroba alkoholowa i jakie jest dostępne leczenie.

REKLAMA

Objawy uzależnienia i choroba alkoholowa

W 10. edycji ICD10 opisane są objawy zespołu uzależnienia od alkoholu. Jeśli osoba cierpiąca na uzależnienie od alkoholu jest szczera wobec siebie i uczciwie podchodzi do wymienionych objawów, może postawić wstępną diagnozę. Aby móc rozpoznać swoją chorobę, należy odpowiedzieć pozytywnie na co najmniej trzy z sześciu wymienionych w niej objawów. Muszą one być doświadczane przez osobę nadmiernie pijącą w ciągu ostatniego miesiąca lub w wielu okresach krótszych niż rok.

Zaburzenie alkoholowe charakteryzują się następującymi objawami. Przede wszystkim choroba alkoholowa to:

– silne pragnienie picia lub uczucie przymusu (zwane również głodem alkoholowym, 

– zaburzona zdolność lub niezdolność do kontrolowania zachowań związanych z piciem (zaburzona zdolność lub trudność do zaprzestania picia, trudność w ograniczeniu spożycia alkoholu, zaburzona zdolność do unikania picia),

– fizjologiczne objawy, że zespół abstynencyjny jest spowodowany zmniejszeniem lub zaprzestaniem picia (drżenie, nadciśnienie, nudności, wymioty i biegunka), lub gdy alkohol jest używany w celu złagodzenia objawów abstynencyjnych,

– zmienna (zwykle podwyższona) tolerancja alkoholu. Konieczność spożywania większych ilości w celu osiągnięcia pożądanych efektów,

– koncentracja na piciu kosztem lub obowiązków,

– kontynuacja picia alkoholu, mimo wyraźnych dowodów na negatywne konsekwencje,

– alkoholizm może charakteryzować się również utratą kontroli nad własnym życiem, zaburzeniami rytmu serca oraz zaburzeniami popędu seksualnego.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj:  https://dezyderata.com/choroba-alkoholowa-objawy-leczenie-terapia-alkoholizm-mozna-wyleczyc/.

Jakie powinno być postępowanie w leczeniu alkoholizmu?

Aby stać się alkoholikiem potrzeba czasu. Jest to wolno rozwijająca się choroba, która często przez długi czas pozostaje niezauważona. Może być trudno rozpoznać, kiedy twoje wcześniej kontrolowane picie staje się niebezpieczne i staje się obsesją.

Początek leczenia alkoholizmu

Po zdiagnozowaniu problemu pojawia się pytanie „Jak podjąć leczenie alkoholizmu?”. powstaje. Odpowiedź na nie nie jest łatwa. Uznanie, że alkoholizm istnieje, to pierwszy krok do walki z nim. Wbrew pozorom nie jest to łatwe. Nasza kultura zachęca do picia w wielu sytuacjach. Większość z nas przynajmniej raz w życiu słyszała, że wznoszenie toastów jest wskazane przy pewnych okazjach. Powszechne jest picie alkoholu w wielu sytuacjach. Nic dziwnego, że zachowania kompulsywne czy ryzykowne mogą być mylone z normalnymi zachowaniami.

Czy można wyleczyć się z alkoholizmu?

Uznaje się, że osoba uzależniona wyleczyła się (całkowite wyleczenie nie jest możliwe w przypadku alkoholizmu). Jednak eksperci w dziedzinie leczenia uzależnień i medycyny sądowej uważają, że można uznać, że pacjent został wyleczony, jeśli nie rozwinie się u niego żaden z sześciu objawów uzależnienia wymienionych przez ICD10.

Nie da się kontrolować ilości ani częstotliwości spożywania alkoholu. Trzeba utrzymywać abstynencję i pracować nad własną trzeźwością. Nawet po wielu latach abstynencji możliwy jest nawrót do aktywnego uzależnienia lub ponowne wprowadzenie nawyków picia z okresu, w którym nastąpiła przerwa. Warto pamiętać także o tym, że oprócz osób mających problem z alkoholem pomocy mogą potrzebować także ich bliscy. Więcej na ten temat można przeczytać tutej: https://dezyderata.com/terapia-dla-wspoluzaleznionych/

 

One thought on “Leczenie i objawy choroby alkoholowej

  1. ,,Uznaje się, że osoba uzależniona wyleczyła się (całkowite wyleczenie nie jest możliwe w przypadku alkoholizmu). Jednak eksperci w dziedzinie leczenia uzależnień i medycyny sądowej uważają, że można uznać, że pacjent został wyleczony, jeśli nie rozwinie się u niego żaden z sześciu objawów uzależnienia wymienionych przez ICD10.”
    To jest dobre. Specjaliści, lekarze uważają że z choroby alkoholowej można wyzdrowieć ale ,,uznaje się, że całkowite wyleczenie nie jest możliwe. To kim są ci co tak uznają? Marsjanie? Bo jeżeli nie wierzymy specjalistom zajmującym się chorobą alkoholową to kto jest tą wyroczną? Autor artykułu?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.