sobota, 27 kwietnia, 2024


Strona domowa > Warsztaty > Wewnętrzna perspektywa pijącego – Poczucie winy

Wewnętrzna perspektywa pijącego – Poczucie winy

Cel: uświadomienie pacjentom roli patologicznego poczucia winy w progresji choroby alkoholowej. Nabycie wiedzy o poczuciu winy i jego roli w rozwoju psychicznym człowieka i procesie zdrowienia.

REKLAMA

1. Mikro wykład.
Poczucie winy pojawia się najczęściej, gdy człowiek łamie jakąś zasadę, własną normę, naruszy uznawany przez siebie system wartości.
2. Chętni lub wybrani przez prowadzącego pacjenci czytają swoje odpowiedzi na pytanie:
przypomnij sobie 5 przykładów sytuacji w których przeżywałeś poczucie winy z powodu swoich czynów po wypiciu alkoholu. Co tedy robiłeś, jak sobie radziłeś z poczuciem winy ?
3. Grupa kierowana przez prowadzącego zbiera wspólne dla większości Źródła poczucia winy i sposoby radzenia sobie z nimi.

Podsumowanie:
Poczucie winy pojawia się w formie oskarżenia swojej osoby, łączy się to ściśle z wyrzutami sumienia. Poczucie winy informuje, że zrobiliśmy coś przeciwko własnym wartościom. W trakcie gdy choroba postępuje alkoholik zapija swoje poczucie winy, z tego powodu znowu czuje się winny – „czuje się winny że stał się alkoholikiem”.
4. Chętni lub wybrani pacjenci czytają swoje odpowiedzi na pytania: dlaczego pogrążam się w poczuciu winy, co w ten sposób sobie załatwię, czy mogę się czuć winny za to, że jestem alkoholikiem.
5. Grupa kierowana przez prowadzącego konfrontuje wypowiedzi z realnymi przyczynami pogrążania się w poczuciu winy.

Podsumowanie:
Pogrążanie się w poczuciu winy może być związane ze strachem przed spotkaniem się z rzeczywistością, z prawda o sobie z teraźniejszości, wzięciem odpowiedzialności za swoje obecne postępowanie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.