sobota, 27 kwietnia, 2024


Strona domowa > Przewodnik po krokach AA > WSKAZÓWKI DO PRACY NAD PIERWSZYM KROKIEM

WSKAZÓWKI DO PRACY NAD PIERWSZYM KROKIEM

KROK PIERWSZY : „Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu i że przestaliśmy kierować własnym życiem”.

REKLAMA

Bez przerobienia Pierwszego Kroku niemożliwy jest powrót do zdrowia i osiągnięcie prawdziwej trzeźwości.

Pomniejszanie lub lekceważenie znaczenia tego Kroku wskazuje na to, że prawdopodobnie nie rozumiesz swojej obecnej sytuacji i z tego powodu nie traktujesz jej z należytą powagą. Oznacza to również, że w głębi duszy zaprzeczasz, jakoby alkohol był przyczyną twoich problemów. Nie czyniąc Pierwszego Kroku ku wyzdrowieniu, cofasz się o krok do tyłu i tym samym powracasz na drogę prowadzącą do dalszego picia.

Celem niniejszego ćwiczenia jest sporządzenie listy zachowań destruktywnych oraz szkodliwych konsekwencji twojego pijaństwa. Pomoże ci ono w zrozumieniu i zaakceptowaniu faktu, że jesteś naprawdę bezsilny wobec alkoholu oraz że w konsekwencji, nie byłeś w stanie kierować własnym życiem.

  1. Przeczytaj KROK PIERWSZY w książce „12 Kroków i 12 Tradycji”
  • Przeczytaj Rozdział Trzeci w „Wielkiej Księdze Anonimowych Alkoholików”
  • Po przeczytaniu zastanów się i sporządź dwie listy z następującymi nagłówkami:

” Bezsilność wobec alkoholu
” Niezdolność do kierowania własnym życiem.

UWAGA: Niezmiernie ważne są konkretne przykłady, staraj się podać ich jak najwięcej.

BEZSILNOŚĆ WOBEC ALKOHOLU

  1. Uporczywe myślenie o alkoholu i piciu. Podaj konkretne przykłady takich sytuacji, kiedy twój umysł pochłonięty był myśleniem o napiciu się, podczas gdy powinieneś myśleć o czymś innym.

Przykłady: Ociąganie się z pójściem do takich miejsc gdzie nie będzie okazji do wypicia. Oczekiwanie końca pracy, aby móc spokojnie napić się alkoholu.

2. Próby kontrolowanego picia. Podaj przykłady sytuacji kiedy próbowałeś zapanować nad piciem inaczej niż poprzez całkowitą abstynencję.

Przykłady: Postanowiłeś nie pić przez tydzień, ale zaczynałeś pić przed upływem tego czasu; próbowałeś zmieniać rodzaje i gatunki alkoholu. Próbowałeś przez jakiś czas pić tylko w soboty i niedziele. Próbowałeś nie pić w pracy, lub nigdy w domu.

3. Czy kiedykolwiek utraciłeś przytomność po wypiciu alkoholu ?

Przykład: Czy urwał ci się film lub narozrabiałeś po pijanemu mimo że chciałeś zachowywać się świadomie i poprawnie?

NIEZDOLNOŚĆ DO KIEROWANIA WŁASNYM ŻYCIEM (po pijanemu bądź na trzeźwo)

1. Twoje życie rodzinne i towarzyskie

Przykłady: Kłopoty pieniężne; odsuwanie się od przyjaciół; niechęć dzieci do rozmowy z tobą; zaniedbywanie koniecznych napraw w mieszkaniu; zaniedbywanie zwierząt; unikanie spotkań rodzinnych; brak zaproszeń towarzyskich.

2. Twoja praca.

Przykłady: Niezdolność do wypełniania obowiązków zgodnie z własnymi lub przełożonych oczekiwaniami; uwagi lub kroki dyscyplinarne z powodu spóźnień, nieobecności lub pogorszenia się efektywności pracy; nietrzeźwość lub „kac” podczas pracy; zwolnienia z pracy; duża częstotliwość zmiany miejsc pracy.

3. Twoje życie duchowe

Przykłady: Obniżenie aktywności religijnej i życia duchowego; wstyd przed pójściem do kościoła; osłabienie wiary; brak zainteresowania innymi ludźmi.

4. Stan twojego i samopoczucia.

Przykłady: Niezdolność logicznego myślenia; zaniki pamięci; bezsenność; depresja; zwiększenie lub spadek wagi; zaparcia lub częste biegunki; wymioty; anemia; choroba wątroby, serca.

5. Twoje życie seksualne (uczuciowe lub fizyczne)

Przykłady: Pragnienie lecz niezdolność współżycia; zmniejszenie potrzeby współżycia; brak zadowolenia u współmałżonka; lęk przed współżyciem w stanie trzeźwym; upijanie się w celu uniknięcia współżycia; celowe nie dopuszczanie do współżycia z lęku przed odrzuceniem; zdrady; niepewność co do własnych potrzeb seksualnych.

6. Uleganie wypadkom lub znalezienie się w niebezpiecznych sytuacjach.

Przykłady: Upadki; poranienia lub potłuczenia; jazda po pijanemu; wypadki ; spalenie przedmiotów.

7. Wystąpienie zachowań skierowanych przeciwko sobie i / lub innym.

Przykłady: Próby samobójcze; inicjowanie bójek lub awantur; utrzymywanie stosunków z osobami niezrównoważonymi; przebywanie podczas pijaństwa w niebezpiecznych sytuacjach lub miejscach; prowadzenie po pijanemu samochodu z dziećmi bądĽ innymi osobami.

8. Twoje niezrozumiałe i nieodpowiedzialne zachowania.

Przykłady: Utrata ; „zaćmienia”; postępowanie niezgodnie z prawem lub przepisami; zachowania impulsywne; zachowania niebezpieczne; wydawanie pieniędzy na alkohol przed uregulowaniem świadczeń i innych koniecznych opłat; „nieplanowane” wyjazdy, wakacje; grożenie samobójstwem w celu zwrócenia na siebie uwagi.

9. Twój charakter (uczciwość, stosunek do innych, szacunek do siebie

Przykłady: Hojność wobec innych tylko po to aby zwrócić na siebie uwagę; kłamstwa dotyczące picia; chowanie butelek z alkoholem; kłamstwa na temat ; manipulowanie innymi osobami w celu uzyskanie tego co zechcesz; grożenie innym, że się upijesz, a następnie upijanie się niezależnie od ich postępowania.

Na zakończenie przypomnij sobie kiedy panowałeś nad swoim piciem. Jak dawno temu to było ? Kiedy po raz pierwszy zdałeś sobie sprawę z tego, że nie panujesz nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu ?

„Akceptacja stanowi dzisiaj odpowiedź na moje wszystkie problemy. Jeżeli coś wywołuje mój niepokój, zawsze jest to osoba, miejsce, rzecz lub sytuacja – jakiś fakt występujący w moim życiu – których nie potrafię zaakceptować i dopóty nie osiągnę pogody ducha, dopóki nie zaakceptuję tej osoby, tego miejsca, tej rzeczy lub sytuacji jako dokładnie takich, jakie są one w danym momencie. Nic, absolutnie nic, nie zdarza się omyłkowo. Dotąd dopóki nie umiałem zaakceptować mojego alkoholizmu, nie potrafiłem zachować trzeźwości; jeśli nie zaakceptuję całkowicie życia takim jakie ono jest, nie potrafię być szczęśliwy. Powinienem skoncentrować się nie tyle na tym, co można zmienić w otaczającym mnie świecie, ile na tym, CO MOGĘ ZMIENIĆ W SOBIE I SWOIM STOSUNKU DO ŚWIATA”

(Wielka Księga Anonimowych Alkoholików)

Instytut Psychiatrii i Neurologii Oddział Odwykowy (do użytku wewnętrznego)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.