sobota, 27 kwietnia, 2024


Strona domowa > Warsztaty > Wewnętrzna perspektywa pijącego – Poczucie własnej wartości

Wewnętrzna perspektywa pijącego – Poczucie własnej wartości

Cel: uświadomienie pacjentom destrukcyjnego wpływu choroby alkoholowej na poczucie własnej wartości.

REKLAMA

 

  1. Rundka – po co przyszliśmy na te zajęcia.
  2. Mikro wykład: Poczucie własnej wartości to zbiór przekonań osoby o swoich cechach pozytywnych i mocnych stronach wykształcony w procesie dojrzewania na bazie życiowych doświadczeń.
  3. A teraz przyjrzyjmy się jakie są wasze przekonania o mocnych stronach i pozytywnych cechach które posiadacie. Wybrani lub chętni pacjenci czytają odpowiedzi na pytania:
    Czy uważasz się za osobę wartościową. Wymień 10 takich swoich cech które to uzasadniają. Prowadzący pyta każdego który to przeczytał skąd o tym wiesz że masz takie cechy. Przy pomocy grupy konfrontuje to przekonanie.

Podsumowanie:

Choroba alkoholowa poprzez koncentrację na piciu uniemożliwia bądź mocno ogranicza nabywanie doświadczeń, uczestniczenie w sytuacjach umacniających realne poczucie własnej wartości. Alkoholik lukę często zastępuje wyobrażeniami i przypuszczeniami. Jego poczucie wartości jest mocno niestabilne.
4. Chętni lub wybrani pacjenci czytają odpowiedzi na pytanie:
czy zdarzyło ci się wątpić w swoją wartość jako człowieka. W jakich to było okolicznościach, co wtedy robiłeś ? 5. Grupa kierowana przez prowadzącego zbiera kolejne sposoby stosowane do podniesienia poczucia własnej wartości przez alkoholika.

Podsumowanie:

Na skutek zachowań po wypiciu alkoholu alkoholik otrzymuje z zewnątrz negatywne informacje o sobie. Ucieka od nich ponownie w picie lub kompulsywne zachowanie mające udowodnić, że to nie jest prawda.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.