niedziela, 28 kwietnia, 2024


Strona domowa > Artykuły > Etapy rozwoju tożsamości alkoholowej

Etapy rozwoju tożsamości alkoholowej

Proces trzeźwienia jak każdy inny, ma pewne etapy. Przebiegają one w sposób indywidualny dla każdego człowieka a ich dynamika uwarunkowana jest szeregiem czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych przekonań i motywacji osoby pijącej. Gdybyśmy mieli zastanowić się, jakie przekonania charakterystyczne są na poszczególnym etapie, należałoby sięgnąć do okresu, kiedy dla człowieka trzeźwość nie jest wartością ważną w życiu, a on sam nie ma żadnej motywacji do zaprzestania picia.

REKLAMA

Kolejną charakterystyczną postawą jest szeroko rozumiana ambiwalencja, gdzie człowiek zaczyna robić bilans zysków i strat, szukając rozwiązań na pojawiające się problemy. Coraz więcej uświadamianych korzyści z trzeźwości sprawia, że staje on ostatecznie przed podjęciem jednej z najważniejszych decyzji w życiu. Decyzji o trzeźwości. Dalsze etapy to już jej dojrzewanie, dające wiele satysfakcji osobie trzeźwiejącej. Gdybyśmy mieli podzielić te przekonania na konkretne etapy, wyglądały by one mniej więcej tak:

      1. Zaprzeczanie: „Nie jestem alkoholikiem. Alkoholik, to ten, który stracił pracę, rodzinę, stoi pod sklepem i świata nie widzi poza piciem. Ze mną jest wszystko dobrze, nie potrzebuję żadnej pomocy. Kontroluję picie. Jak będę chciał, to przestanę pić”.

      2. Wahanie: „Widzę, że zawalam różne rzeczy w pracy. Mimo że alkohol nie wpływa jakoś negatywnie na moje zdrowie, to pijąc go codziennie jest ryzyko, że za chwilę mogę go stracić. Coraz więcej osób zwraca mi uwagę na sposób mojego picia”.

      3. Rozważanie: „Wydaje mi się, że coś w tym jest co inni mi mówią. Coraz bardziej staję się podobny do tych, których kiedyś dawałem za przykład alkoholików.”

      4. Potwierdzenie: „Jestem uzależniony i muszę o tym pamiętać do końca życia, ale mogę przecież spróbować żyć bez alkoholu. Mam wokół siebie mnóstwo przykładów osób, które żyją na trzeźwo.”

      5. Afirmacja: „To, że jestem uzależnionym nie czyni mnie gorszym od innych. Mało tego, czuję się dumny, że mogę powiedzieć o sobie, że jestem trzeźwiejącym alkoholikiem i od dłuższego czasu utrzymuję trzeźwość i swoją postawą mogę pomóc innym”.

Jak wcześniej wspomniano, proces zmiany przebiega indywidualnie dla każdego człowieka. Ważne, aby osoba pomagająca umiejętnie rozpoznała etap na którym znajduje się pacjent i dostosowała formę pomocy i plan pracy do konkretnego etapu i celów pacjenta.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.