Strona domowa > Materiał zewnętrzny > Jak alkoholizm wpływa na stan psychiczny?

Jak alkoholizm wpływa na stan psychiczny?

Podziel się

Wszyscy wiedzą, że alkohol (a właściwie zawarty w nim etanol) to trucizna, która ma negatywny wpływ na organizm. Mimo to wiele osób sięga po alkohol, bo pity okazjonalnie i w niewielkich ilościach poprawia nastrój, ułatwia kontakty interpersonalne, zmniejsza poziom stresu.

Wpływ alkoholu na organizm

Picie alkoholu sporadycznie i w małych ilościach nie ma większego wpływu na zdrowie. Organizm bez problemu wydali toksyny. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku jednorazowego przedawkowania alkoholu. Najczęściej pojawia się wtedy problem z utrzymaniem równowagi, bełkotliwa mowa, nudności i wymioty. Usunięcie toksyn trwa kilka lub nawet kilkanaście godzin. Czas ten można skrócić dzięki detoksykacji i uzupełnieniu elektrolitów.

Długotrwałe picie alkoholu powoduje nie tylko uzależnienie fizyczne i psychiczne, ale także zmiany zdrowotne. Alkohol przenika do krwi i wraz z nią dociera do wszystkich tkanek i organów wewnętrznych. W efekcie doprowadza to do ich uszkodzenia i zaburzenia prawidłowego funkcjonowania. Uszkodzeniu ulega wątroba, serce, nerki, układ nerwowy i mózg.

Wpływ alkoholu na psychikę

Alkohol to substancja psychotropowa, która wpływa na receptory znajdujące się w mózgu. Wypity okazjonalnie w małych ilościach daje pozorne poczucie rozluźnienia i pewności siebie.

W przypadku nadużywania alkoholu dochodzi do uzależnienia psychicznego, alkoholik ciągle myśli o konieczności napicia się. Alkoholizm przyśpiesza rozwój wielu chorób o podłożu psychicznym. Do najczęstszych należą:

  • depresja,
  • zespół Otella,
  • zespół Korsakowa,
  • otępienie alkoholowe.

Głównym objawem depresji jest spadek nastroju, pojawia się przygnębienie, smutek, pesymizm. Osoba dotknięta depresją staje się obojętna, apatyczna. Nie chce podejmować żadnych działań, nawet tych najprostszych związanych z higieną osobistą. U kobiet depresja najczęściej poprzedza stan uzależnienia, natomiast u mężczyzn jest jego skutkiem.

Zespół Otella nazywany jest także paranoją alkoholową i najczęściej występuje u mężczyzn. Przejawia się chorobliwą zazdrością o partnerkę. Alkoholik podejrzewa ją o zdradę z innymi partnerami. W początkowej fazie zespół Otella przejawia się kontrolowaniem, wymówkami, w stanie zaawansowanym może prowadzić do agresji słownej i fizycznej.

Zespół amnestyczny, czyli zespół Korsakowa objawia się problemami z pamięcią świeżą. Osoba cierpiąca na tę chorobę ma problem z przyswajaniem nowych informacji i zapamiętywaniem ich. Mogą pojawić się luki w pamięci, trudności z orientacją czasową i przestrzenną.

Skutkiem długotrwałego nadużywania alkoholu jest otępienie alkoholowe. Przejawia się ono głównie problemami z pamięcią, logicznym myśleniem, planowaniem, rozumieniem, liczeniem. Pojawiają się problemy z reakcjami emocjonalnymi. Alkoholik łatwo przechodzi od apatii do euforii, od dobrego nastroju do agresji. To efekt toksycznego działania alkoholu, który powoduje zmniejszanie się płatów czołowych mózgu.

Czy choroby psychiczne spowodowane uzależnieniem od alkoholu można wyleczyć? Tak, ale pod warunkiem, że leczenie będzie przebiegało w specjalistycznym ośrodku.

Więcej informacji na temat negatywnego wpływu alkoholizmu można  znaleźć na stronie https://alkoholizm.org.pl/

Leczenie odwykowe Kraków

Leczenie chorób psychicznych nie jest łatwe, zwłaszcza tych spowodowanych uzależnieniem od alkoholu. Niektórych zmian w mózgu nie da się cofnąć, ale można je zatrzymać. Podstawowym warunkiem jest odstawienie alkoholu i oczyszczenie organizmu z toksyn. W dalszej kolejności konieczne będzie leczenie psychiatryczne i psychoterapia.

Leczenie odwykowe Kraków odbywa się dwuetapowo. Pierwszym etapem jest detoksykacja przebiegająca pod kontrolą lekarzy specjalistów oraz psychiatry. Pacjent otrzymuje kroplówki wypłukujące alkohol oraz uzupełniające poziom elektrolitów, oraz witamin (zwłaszcza z grupy B). Na tym etapie najczęściej wprowadzane są leki psychotropowe, które mają złagodzić objawy zespołu abstynenckiego i dolegliwości psychicznych. Detoksykacja trwa najczęściej 7 do 10. dni i jest tylko pierwszym etapem leczenia uzależnienia od alkoholu.

Drugi etap to przede wszystkim psychoterapia wspierana leczeniem farmakologicznym. Ten etap trwa ok. 3. tygodni i musi być dalej kontynuowany w warunkach domowych. Podczas zajęć indywidualnych i warsztatów grupowych uzależniony uczy się radzić sobie z negatywnymi emocjami, buduje na nowo własny system wartości.

Niestety nie wszystkie choroby psychiczne spowodowane nadużywaniem alkoholu można całkowicie wyleczyć. Z tego powodu osoba chora powinna po zakończeniu leczenia odwykowego pozostawać pod stałą opieką lekarza psychiatry i przyjmować zalecane leki. Absolutnie leków psychotropowych nie można łączyć z alkoholem.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.