Strona domowa > Artykuły > Jak hałas wpływa na jakość snu?

Jak hałas wpływa na jakość snu?

Podziel się

Ciągła obecność dźwięków jest naturalna dla każdego z nas. Odgłosy o różnej częstotliwości towarzyszą nam przez całe życie. Dzięki nim możemy się komunikować i normalnie funkcjonować w społeczeństwie. 

REKLAMA

Niestety w życiu często mamy do czynienia z niechcianym hałasem, który może prowadzić do wielu schorzeń. Według danych WHO, aż 10 % ludzi na świecie nieustannie ma styczność ze szkodliwymi dźwiękami. Często nie zdajemy sobie sprawy z negatywnych skutków oddziaływania hałasu na nasze zdrowie. 

Jak hałas wpływa na nasze zdrowie?

W ciągu dnia zazwyczaj nie zauważamy hałasu o niskiej lub umiarkowanej częstotliwości. Od czasu do czasu wszyscy jesteśmy narażeni na niego narażeni np. gdy sąsiad zorganizuje imprezę, przeprowadza remont lub w pobliżu mają miejsce roboty drogowe. 

Jednak stałe przebywanie w warunkach, które uszkadzają nasz słuch, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Niekorzystne warunki akustyczne często powodują rozdrażnienie, agresję, problemy z koncentracją i odpowiednim wypoczynkiem. 

Długotrwałe oddziaływanie hałasu może trwale uszkodzić słuch, pogorszyć zdrowie psychiczne, przyczynić się do problemów z układem krążenia lub np. zaburzeń hormonalnych. Dlatego jeśli chcesz chronić swój słuch oraz zdrowie, koniecznie zadbaj o zminimalizowanie poziomu hałasu w swoim życiu. 

obraz_1

Jak hałas wpływa na jakość snu?

W porze snu hałas oddziałuje szczególnie niekorzystnie na organizm. Wtedy regeneracja jest utrudniona, a hałas staje się szczególnie uciążliwy i irytujący. Problem hałasu w nocy dotyczy przede wszystkim mieszkańców dużych miast i aglomeracji. 

Jeśli doświadczasz hałasu w godzinach nocnych, możesz mieć problem z zaśnięciem, a także częstym wybudzaniem. Głośne dźwięki utrudniają wypoczynek  i sprawiają, że sen staje się płytki. Konsekwencje zakłóceń snu dotykają przede wszystkim osoby starsze oraz dzieci. 

Badania wskazują, że osoby, które nie mogą właściwie zregenerować swoich sił w nocy, są mniej odporne na stres i różne choroby. Lekarze potwierdzają związek pomiędzy brakiem snu a problemami na tle psychicznym. Niespokojny sen przekłada się na wzrost adrenaliny, glukozy i lipidów we krwi. W konsekwencji może to prowadzić do problemów z nadciśnieniem, a nawet udaru lub zawału. Skutki hałasu często nie są odczuwalne od razu. Dopiero kilkuletnie oddziaływanie głośnych dźwięków może spowodować rozległe problemy zdrowotne, które utrudniają dalsze funkcjonowanie organizmu.

Osoby, których jakość snu utrzymuje się na słabym poziomie, częściej są przygnębione, a nawet cierpią na różne stany lękowe. Hałas przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, a także nasilenia objawów wielu schorzeń. Udowodniono, że pacjenci w szpitalach usytuowanych w głośnej okolicy dłużej wracają do zdrowia niż osoby w szpitalu, który znajduje się w cichym miejscu.

Jak rozwiązać problem hałasu w czasie snu?

Każdy odczuwa hałas w indywidualny sposób. Dźwięki, które wybudzają jedną osobę, mogą nie wpływać na pogorszenie jakości snu u kogoś innego. Każdy z nas ma odmienną wrażliwość, która zależy od wieku, odporności, stanu zdrowia i innych czynników. 

Jeśli odgłosy z zewnątrz utrudniają Ci efektywny sen, koniecznie pomyśl nad rozwiązaniem problemu. Pierwszym krokiem jest wyeliminowanie wszystkich możliwych źródeł hałasu. Jak jeszcze można zniwelować odczuwalny hałas?

Zatyczki do uszu

Jeśli nie możesz pozbyć się hałasu w nocy, spróbuj zablokować docierające dźwięki za pomocą zatyczek do uszu. Zawsze miej je przy sobie podczas podróży. To jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na poprawienie jakości snu.

Pamiętaj, żeby wybierać tylko polecane produkty od sprawdzonych dostawców, takich jak audilo.pl.

Uważnie wybieraj miejsce zamieszkania 

Na etapie szukania domu, unikaj nieruchomości przy ruchliwych ulicach, w centrach miast. Odradzamy miejsca blisko dyskotek, barów i restauracji. Czasami hałas może być uciążliwy również na obrzeżach miast. Zwróć uwagę na znajdujące się w pobliżu autostrady, lotniska, tory kolejowe. 

Odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń

Zaplanuj, w którym miejscu powinna znaleźć się sypialnia w Twoim domu. Kolejny sposób to uszczelnienie okien oraz drzwi. Okna z podwójną szybą oraz dodatkową izolacją mogą całkowicie zniwelować hałasy z zewnątrz. W niektórych przypadkach warto rozważyć również specjalne modele dźwiękoszczelne. 

Przygotowanie miejsca do spania

Odpowiednie przygotowanie łóżka może mieć kluczowe znaczenie dla poprawy jakości snu. Postaraj się, aby materac miał odpowiednią twardość i był dobrany do Twoich potrzeb. Na ile to możliwe, ustaw łóżko z dala od zewnętrznych ścian i okien. Wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne przed pójściem spać.

Blokowanie źródeł hałasu za pomocą białego szumu

Jednym z popularnych sposobów na niwelowanie hałasu jest stosowanie urządzeń, które generują tzw. biały szum. Delikatne odgłosy są w stanie zablokować niechciany hałas z zewnątrz. Możesz skorzystać z różnych aplikacji na telefon lub np. spróbować włączyć wentylator lub oczyszczacz powietrza. Dużą ulgę może przynieść również muzyka relaksacyjna (np. odgłosy lasu, fal morza lub deszczu).

Wyciszenie przed snem

Przed zaśnięciem warto odpowiednio rozluźnić ciało oraz umysł. Bardzo pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne i rytmiczne oddychanie. Jeśli masz problem z wyciszeniem organizmu, warto skonsultować to ze specjalistą. 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.