poniedziałek, 29 kwietnia, 2024


Strona domowa > Artykuły > Jak się odprężyć, stosując progresywną relaksację mięśni według Jacobsona

Jak się odprężyć, stosując progresywną relaksację mięśni według Jacobsona

Jak czuć się lepiej w świecie pełnym stresu? Jak w prosty sposób wyeliminować napięcia? Skuteczną metodą okazują się ćwiczenia relaksacyjne Jacobsona. Relaksacja jest umiejętnością, którą można wyćwiczyć. Dzięki niej można uzyskać w ciągu 5-20 minut przyjemny stan pełnego i głębokiego relaksu, lekkości i błogości. Systematyczna relaksacja daje szybkie i zauważalne efekty w postaci odprężenia i spokoju. Skutecznie eliminuje negatywne myśli, które prowadzą do stresu.

REKLAMA

Ćwiczenia relaksacyjne Jacobsona znacznie obniżają poziom stresu i napięcia, zwiększają koncentrację i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Rekomenduje się wstawanie wcześniej i wykonywanie 20-minutowej relaksacji, by nastroić się właściwie na cały dzień. Systematyczne ćwiczenie zamienia relaksację w nawyk.

Na nasze samopoczucie wpływają zarówno myśli, uczucia, oczekiwania, jaki i fizjologia. Stres jest reakcją czysto fizjologiczną, podczas której zachodzi napięcie mięśni i wydzielanie kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Zmiana fizjologii ciała niesie ze sobą zmianę emocji i sposobu myślenia. Skoro fizjologia determinuje emocje i myśli, odprężenie psychiczne naturalnie wynika z odprężenia fizycznego. Jak akcentuje Edmund Jacobson: „Zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele”. Nie sposób przecież stresować się, gdy wszystkie mięśnie ciała są rozluźnione.

Jacobson zalecał stosować ćwiczenia relaksacyjne, polegające na napinaniu na kilka sekund konkretnych (grup) mięśni w ciele, a następnie ich rozluźnianiu. Zwracał uwagę, żeby zauważyć różnicę pomiędzy stanem wyjściowym a stanem zrelaksowanego ciała.

Podczas wykonywania ćwiczeń otoczenie nie powinno rozpraszać; przy spokojnej muzyce łatwiej o relaks. Najlepiej położyć się na czymś wygodnym (np.  podłodze  albo kanapie ), aby ciało mogło się całkowicie rozluźnić. Trzeba przećwiczyć poszczególne mięśnie, zwłaszcza szyi, pleców, barków. Jeśli jeszcze jakiś mięsień jest choć trochę napięty – wystarczy ponownie zacisnąć go mocno i rozluźnić.

Teraz możemy przez kilka minut cieszyć się przyjemnym stanem relaksu, wizualizując, że jesteśmy w spokojnym miejscu (np. lesie). Warto skoncentrować się na wizualizacji, używając wszystkich zmysłów. Ważne, aby świadomie doświadczać uczucia głębokiego relaksu. Następnie bierzemy głęboki oddech, wstajemy i kończymy ćwiczenie. Towarzyszy nam przyjemne odczucie zrelaksowanych mięśni.

Do wykonywania większości czynności (np. picia kawy, odpisywania na maile) niepotrzebnie napinamy zbyt wiele mięśni. Wystarczy rozluźnić te, które nie są niezbędne w danej czynności – wtedy organizm zużywa mniej energii. Dzięki systematycznej relaksacji odczuwanie mięśni jest na tyle rozwinięte, że świadomie można je rozluźniać, aby pozbyć się stresu.

http://www.hypnotyzer.pl/

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.