Strona domowa > Materiał zewnętrzny > Leczenie alkoholizmu – jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu

Leczenie alkoholizmu – jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu

Podziel się

W stale biegnącym świecie bardzo łatwo jest popaść w różne uzależnienia. Ze względu na stałe zmiany i szybki tryb życia ludzie znajdują ucieczkę na przykład w alkoholu. Jak w przypadku każdego nałogu- na początku jest niewinnie. Jedno czy dwa piwa na rozładowanie negatywnych emocji, zgromadzonych podczas całego dnia w pracy, uspokajający kieliszek wina, pomagający zredukować stres, czy drink do wieczornego seansu. To wszystko brzmi jak normalne zachowanie każdego człowieka. Osoby zaczynające popadać w alkoholizm tłumaczą sobie codzienne picie argumentem, że „przecież wszyscy tak robią”, jednak z biegiem czasu alkoholicy nie kończą na tych samych proporcjach, od których zaczynali, a potrzebują ich jeszcze więcej, aby wprowadzić się w dobry nastrój i zrelaksować. O tym, co to jest alkoholizm, jakie są skutki alkoholizmu, a także jak pomóc alkoholikowi opowie poniższy artykuł.

Co to jest alkoholizm?

Alkoholizm, czyli inaczej choroba alkoholowa to okresowe spożywanie napojów wyskokowych, którego celem jest odczucie działania psychicznego tych substancji, a także chcęć uniknięcia dolegliwości fizycznych związanych z odstawieniem (tzw. Kac). Alkoholicy spożywają alkohol, aby wprowadzić się w lepszy nastrój, być bardziej otwartymi na świat i ludzi, czy spędzić miło czas w gronie innych osób spożywających alkohol. Uzależnienie od alkoholu objawia się potrzebą stałego dostępu do napojów wysokoprocentowych i tłumaczeniem sobie, że bez nic nie da się osiągnąć zamierzonych celów, odpowiednio zrelaksować, czy dobrze bawić. Uzależnienie fizyczne ujawnia się poprzez wzrost tolerancji na alkohol w organizmie osoby uzależnionej. Oznacza to tyle, że osoba uzależniona po pewnym czasie picia nie zadowoli się lampką wina, która na początku drogi przez uzależnienie, wystarczała, aby czuć się dobrze. Profesjonalne i skuteczne leczenie alkoholizmu jest drogą niezwykle trudną i wymagającą stałego wsparcia psychicznego zarówno od rodziny, jak i od specjalistów pomagających uporać się z nałogiem.

W związku z różnymi zachowaniami występującymi podczas tej choroby wyróżnia się typy alkoholizmu obowiązujące we współczesnym świecie. Należą do nich:

  • Uzależnienie typowo psychiczne- osoba chora sięga po alkohol za każdym razem, kiedy chce się odprężyć, zniwelować ból, zapomnieć o problemach życia doczesnego. Osoby przewijające ten typ alkoholizmu zazwyczaj czują na sobie dużą presję otoczenia, są sfrustrowane pracą, obowiązkami i potrzebują oparcia, a także drogi ucieczki, którą znajdują w alkoholu. W tym rodzaju alkoholizmu osoba uzależniona także nie stroni od napojów wysokoprocentowych podczas różnych okazji, kiedy inne osoby piją. Wiąże się to po części ze strachem o możliwość odrzucenia przez resztę grupy.
  • Uzależnienie połączone z objawami fizycznymi- jak powszechnie wiadomo- alkoholizm prowadzi do bardzo wielu poważnych chorób. Osoba wykazująca ten typ uzależnienia od alkoholu bardzo często posiada także skomplikowaną chorobę, jak na przykład marskość wątroby, uszkodzenie trzustki, zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego. Jest to typ alkoholizmu ujawniający somatyczne skutki długotrwałego spożywania alkoholu. Najczęściej ten rodzaj alkoholizmu wynika ze społeczeństwa, środowiska, a także sytuacji obyczajowej. Osoby, które borykają się z tym rodzajem choroby alkoholowej bardzo rzadko decydują się na leczenie z alkoholizmu.
  • Pije coraz więcej i wykazuje większą odporność na spożywany alkohol- spożywanie alkoholu w coraz większych proporcjach skutkuje rozwojem uzależnienia zarówno psychicznego jak i fizycznego. Ten rodzaj alkoholizmu jest najbardziej pospolity, ze względu na jego objawy. Osoby uzależnione od alkoholu wykazują zdolność do logicznego myślenia, samodzielnego działania, a także od czasu do czasu robią sobie przerwy, w których nie spożywają alkoholu. Z drugiej jednak strony choroba alkoholowa nie pozwala na utrzymanie kontroli nad ilością wypijanego alkoholu. Osoby, które znajdują się w zaawansowanym stadium tej choroby w okresach, w których stronią od alkoholu przejawiają objawy zespołu abstynencyjnego.
  • Może kontrolować ilość wypijanego alkoholu, ale nie jest w stanie powstrzymać się od picia- osoba uzależniona od alkoholu, wykazująca ten typ choroby nie może przerwać nałogu nawet na krótką chwilę w taki sposób, aby nie wystąpiły objawy abstynencyjne. Jest to charakterystyczny typ choroby alkoholowej występujący w środowisku, gdzie stale pije się trunki niskoprocentowe (np. Piwo). Objawy fizyczne u osoby chorej występują powoli, bowiem organizm przyzwyczaja się do stałej obecności alkoholu we krwi- przystosowuje metabolizm, wykazuje zwiększoną tolerancję na trunki.
  • Upijanie się okresowe- osoba obarczona tym rodzajem alkoholizmu popada w tzw. ciągi alkoholowe. Oznacza to tyle, że chory jest w stanie powstrzymać się od picia nawet przez długi okres, lecz kiedy tylko poczuje smak alkoholu- zaczyna go nadużywać w ogromnych ilościach, w taki sposób, aby doprowadzić się do kompletnego oszołomienia. Osoby obarczone tym rodzajem choroby niechętnie udają się na leczenie dla alkoholików ze względu na ich myślenie, że „mogą przestać pić kiedy chcą”.

Przyczyny i skutki nadużywania alkoholu

Do najbardziej typowych przyczyn uzależnienia od alkoholu należy sytuacja środowiskowa i obyczajowa. Osoba chora przebywa w towarzystwie innych osób pijących, dzięki czemu łatwiej jest sięgać po alkohol. W takim momencie posiada także „wsparcie grupy” pijącej, przez co nie czuje się osamotniona w swoim nałogu. Osoby pijące samotnie w domu tłumaczą swoje uzależnienie sposobem na odreagowanie stresu. Po jakimś czasie spożywanie alkoholu staje się codziennością, która przestaje być zauważalna. Przyczyny alkoholizmu u każdej osoby chorej występują w inny sposób i w różnym natężeniu. Mając podejrzenie, że w bliskim otoczeniu przebywa osoba uzależniona od alkoholu, należy podjąć niezwłoczne działanie.

Objawy uzależnienia od alkoholu czasem łatwo przeoczyć. Niektóre osoby chore na alkoholizm z łatwością wykazują typowe objawy, takie jak drgawki, nieskładność mówienia, częsty kac związany z przerwą w piciu. Alkoholicy rzadko odmawiają wspólnego picia, a wręcz sami są promotorami wszelkich spotkać towarzyskich z użyciem napojów wyskokowych. Z drugiej jednak strony- osoba dotknięta chorobą alkoholową może być niezwykle skryta i nie przejawiać żadnych objawów uzależnienia. Do samego końca, w towarzystwie osób trzecich, będzie się opierała wspólnemu piciu po to, aby potem na spokojnie oddać się nałogowi w zaciszu swojego domu. Takie osoby może jedynie zdradzić pogorszony stan cery, rozkojarzenie, zapach (!), a także ewentualna przejawiana agresja, łatwe wpadanie w złość. Rodzaje alkoholizmu są bardzo różne dlatego też wykrycie go stanowi ogromne wyzwanie.

Skutki alkoholizmu najczęściej ujawniają się w postaci fizycznych doleglowości takich jak marskość wątroby, uszkodzenie trzustki, zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego, drgawki, czy zniszczona cera, popękane paznokcie, kruche włosy, wypadające zęby. Innym skutkiem jest także objaw abstynencyjny, występujący po odstawieniu alkoholu. Do psychicznych skutków można zaliczyć słabą koncentrację, brak umiejętności podejmowania szybkich decyzji, agresywność, rozkojarzenie.

Sposoby na leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu to bardzo ciężka i długotrwała praca wymagająca nie tyko zaangażowania nabliższych, spcejalistów, ale także samego chorego. Do typowych metod walki z chorobą alkoholową należą:

  1. Terapia dla alkoholika- psychoterapia jest podstawową formą leczenia. Ten sposób wyjścia z nałogu przejawia się długą i ciężką pracą, która ma za zadanie zmienić postawę, zachowanie, przyzwyczajenie, przekonania, a także uczucia chorego. Terapia dla uzależnionych od alkoholu nie ogranicza się do jednego działania, a przejawia wiele dróg, którymi prowadzone są osoby uzależnione. Na początku stosuje się kilkutygodniowe, intensywne zajęcia, następnie prowadzona jest skuteczna terapia alkoholowa w warunkach abulatoryjnych. Całe leczenie alkoholizmu trwa wiele miesięcy, a nawet lat.Aby terapia dla alkoholików i leczenie alkoholizmu przyniosło optymalne efekty to osoba chora sama przed sobą powinna przyznać się, że ma faktyczny problem z alkoholem i chce poddać się działaniu mającemu na celu jego niwelizację.
  2. Ośrodek dla uzależnionych od alkoholu- leczenie alkohollizmu jest procesem długotrwałym, wymagającym zaangażowania i ogromnej wiedzy. Choć terapia dla alkoholików przynosi zadowalające efekty, to jednak nie u każdego można ją podjąć. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie hospitalizacji. Choć tyko nieliczny procent osób kwalifikuje się na detoks alkoholowy. Aby w nim uczestniczyć koniecznie jest stwierdzenie czy osoba chora na alkoholizm posiada odpowiednie przesłanki tj. majaczy, ma depsesyjne zachowania i myśli samobójcze, przejawia halucynoze alkoholową, napady drgawkowe lub padaczkę. Terapia leczenia alkoholizmu w warunkach szpitalnych może przynieść optymalne skutki także dla osób w podeszłym wieku, z urazem czaszki czy obciążonych internistycznie. Leczenie odwykowe daje osobie chorej szansę na powrót do zdrowego społeczeństwa i samodzielne „stanięcie na nogi”.
  3. Leczenie alkoholików środkami farmakologicznymi- stosowanie środków farmakologicznych w walce z nałogiem nie może być traktowane jako leczenie alkoholizmu. Jest to jedynie forma pomocy, dzięki której terapia od alkoholu może przynieść lepsze rezultaty. Dość powszechą metodą w Polsce w leczenieniu alkoholizmu było podawanie chorym pacjentom disulfiramu w formie doustnej lub w formie implantu. Choć taki zabieg nie leczy uzależnienia to jednak powoduje „uczulenie” na alkohol. Reakcje alergiczne ujawniają się po ok. 5-15 minutach od jego przyjęcia, dlatego tak ważne jest, aby osoby, które zdecydują się na taką metodę walki z nałogiem były pod stałą kontrolą lekarską.

Jak pomóc alkoholikowi?

Podczas trwania terapii odwykowej, jak i samego nałogu nieoceniona jest pomoc najbiższych. Terapia od alkoholu przynosi optymalne efekty i daje zadowolenie osobie uzależnionej, jednak aby leczenie alkoholizmu przyniosło zamierzone skutki w krótszym czasie i utrzymywało się przez długi czas to konieczne jest wsparcie bliskich. Ważne jest uświadomienie sobie, że osoba uzależniona od alkoholu nie powinna być traktowana ulgowo, czy „po dziecięcemu”. Tak naprawdę leczenie alkoholizmu dobrze jest zacząć od warunków domowych. Jeśli osoba chora na alkoholizm jest pełnoletnia, wówczas należy ją traktować jak osobę dorosłą- z szacunkiem, w oparciu o prawa i obowiązki. Nie należy dostarczać alkoholu, celem wyleczenia „kaca”, sprzątać po zabawach alkoholowych, czy dawać pieniędzy na alkohol. Wszczynanie kłótni, zwłaszcza po alkoholu, także nie jest wskazane- Osoba chora będzie potrzebowała pozbyć się negatywnych emocji, które zostaną nagromadzone podczas kłótni i sięgnie po alkohol.

Choć dla najbliższych osób będzie to niezmiernie trudne zadanie- nie należy brać odpowiedzialności za długi osoby uzależnionej, nie wolno także chować jej alkoholu i spożywać go wraz z nią. Leczenie alkoholizmu u osoby dorosłej najlepiej zacząć od pokazania jej, że będąc częścią danego domu, społeczności- posiada ona pewne obowiązki i prawa. Ma prawo swobodnego zachowania, zapraszania gości, wychodzenia z domu, pójścia do pracy, dysponowania własną gotówką, ale też ma obowiązek samodzielnego gotowania, sprzątania, opłacania własnych rachunków i dbania o swój dobrobyt. Ważne jest to, aby osoba uzależniona sama na sobie odczuła skutki swojego zachowania i doszła do wniosku, że alkoholizm jest istotnym problemem.

Na początku walki z nałogiem bardzo ważne jest stwierdzenie czy osoba chora faktycznie chce się leczyć. Należy zdać  sobie sprawę, że leczenie alkoholizmu nie dotyczy tylko i wyłącznie osoby chorej. Choć terapia alkoholizmu skierowana jest do osób uzależnionych, to jednak pomocy psychologa będzie potrzebowała cała rodzina. Przez nałóg bliskiego bardzo często zaniedbuje się własne życie, problemy i ważne wydarzenia. Cała uwaga skupia się na problemie alkoholowym. Dzięki wspólnej pracy cała rodzina ma szansę odzyskać normalne życie, a przy tym dać ogromne wsparcie osobie chorej.

Dlaczego warto wybrać prywatny ośrodek uzależnień?

Leczenie alkoholizmu na „własną rękę” może nie przynieść optymalnych rezultatów. Często osoby podejmujące decyzję o leczeniu i zachowujące swobodę działania szybko wracają do nałogu, ponieważ nie mają nad sobą odpowiedniej, kompetentnej osoby, która wskaże im prawidłową drogę postępowania. Leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku uzależnień to szansa na pożegnanie się z chorobą i spojrzenie na świat z nowego punktu widzenia. Wsparcie i pomoc, jakim otaczane są osoby uzależnione od alkoholu podczas pobytu w prywatnym ośrodku zapewniają im lepszy sposób działania i podejmowania słusznych decyzji.

Ośrodek uzależnień alkoholowych Tratwa

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień „Tratwa” daje realną szanse na wyjście z nałogu niszczącego nie tyko życie osoby chorej, ale także reszty jej rodziny. Leczenie alkoholizmu to ciężka i odpowiedzialna praca, która przynosi zadowalające efekty tylko dzięki współpracy i wysokim kompetencjom specjalistów prowadzących zajęcia. Ośrodek „Tratwa” znajdujący się w Beskidach to szansa na wyjście z nałogu dla każdego alkoholika, lekomana czy narkomana. Ustalenie planu działania następuje po wstępnej diagnozie. Całość leczenia przebiega po konsultacji z pacjentem. Dzięki dobrym warunkom bytowym, odpowiedniej opiece i wsparciu, leczenie alkoholizmu w Ośrodku Uzależnień ma szansę na powodzenie. Tworzące się silne więzi pomiędzy pacjentami, a osobami prowadzącymi terapią zapewniają, że leczenie jest prowadzone w najlepszy możliwy sposób, a sam pacjent nie czuje się osamotniony ze swoim problemem.

Na prawidłowe leczenie alkoholizmu nigdy nie jest za późno. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od zaangażowania osoby chorej. Dzięki podjęciu odpowiednich kroków można osiągnąć zdumiewające rezultaty. Ważne jest, aby decyzji o podjęciu leczenia nie odwlekać na później. Postawienie pierwszego, słusznego kroku to gwarancja sukcesu.

Tratwa Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień 

ul. Beskidzka 8

43-460 Wisła

Masz pytania? Ty lub Twój  bliski potrzebuje pomocy? 

Zadzwoń lub napisz!

Tel.: +48 666 03 05 05

E-mail: tratwaosrodek@gmail.com

WWW: https://tratwa.pl/

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.