poniedziałek, 13 maja, 2024


Strona domowa > Alkoholizm > Terapia alkoholowa online – alternatywa czy konieczność w czasie pandemii COVID-19?

Terapia alkoholowa online – alternatywa czy konieczność w czasie pandemii COVID-19?

Podziel się

Przez lata przyzwyczailiśmy się do tradycyjnych form pomocy świadczonej przez różnego rodzaju specjalistów. Pisząc tradycyjnej mam na myśli wizytę w poradni czy gabinecie i spotkanie dwojga ludzi twarzą w twarz. Jakiś czas temu pionierzy realizacji tego typu usług przez Internet spotykali się z różnym przyjęciem w środowisku pokrewnych im specjalistów. Było spore grono zwolenników ale nie bez znaczenia był także głos przeciwników takich rozwiązań. Podnoszono mnóstwo kwestii, które na tamten czas miały przekonać do wyższości spotkań w realu nad ich wirtualnym odpowiednikiem. Obserwując dynamikę zmian jakie nastąpiły w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy mam wrażenie, że proporcje zwolenników do przeciwników znacznie się jednak zmieniły na korzyść tych pierwszych. Oczywiście zgodzę się, że wymarzonym rozwiązaniem jest spotkanie twarzą w twarz w realnym życiu, jednak nie zawsze jest to takie proste, co pokazał choćby ostatni czas.

REKLAMA

Podstawowym czynnikiem jaki miał wpływ na wspomniane trudności były wprowadzone w związku z pandemią ograniczenia, które nie ominęły także miejsc gdzie świadczona była terapia uzależnień. Nagle okazało się, że osoby szukające pomocy zostały od niej odcięte. Przedłużający się lockdown wymusił niejako poszukiwanie innych, alternatywnych form terapii z których spotkania w sieci były jak się okazało jedynym możliwym rozwiązaniem. Poradnie i ośrodki niestacjonarne „jechały” na tym samym wózku co szkoły. Chcąc realizować swoje zadania musiały szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Część placówek od razu wprowadziła zmiany, inne potrzebowały więcej czasu. Ten jednak pokazał, że zaproponowana forma pracy zyskuje coraz większą popularność. Terapia indywidualna jak i grupowa, świadczona przez Skype czy na platformach typu Zoom umożliwiła utrzymanie stałego kontaktu i kontynuację rozpoczętego procesu terapeutycznego. Wiele osób w trakcie jej trwania zgłaszało nawet korzyści wynikające z udogodnień typowo logistycznych. Okazało się, że nagle nie trzeba dojeżdżać przez pół miasta a późno popołudniowe godziny zajęć można dużo łatwiej wpleść w swój harmonogram dnia. Zbudowana podczas spotkań w gabinecie relacja była kontynuowana bez większej różnicy czy to sesja w realu czy online. Warto przy tym podkreślić, że na dzień dzisiejszych nie ma jednoznacznych badań, które w jakikolwiek sposób podważałyby zasadność leczenia prowadzonego przez Internet, wręcz przeciwnie, taka forma terapii uznawana jest za równie skuteczną co jej tradycyjna wersja.

Inną grupą osób uzależnionych zainteresowanych podjęciem terapii są rozpoczynający leczenie i nie mający wcześniejszych doświadczeń z terapią alkoholową. Dla tych osób na pierwszy rzut oka może wydawać się być trudnym budowanie autentycznej relacji, bez spotkania z terapeutą w świecie rzeczywistym. Sami zainteresowani często mówią jednak coś zgoła odmiennego. Możliwość rozpoczęcia terapii przez Internet traktują jako argument jak najbardziej na korzyść takiej jej formy. Zwracają uwagę głównie na dostępność (szczególnie osoby przebywające za granicą), możliwość ustalenia dogodnego dla siebie terminu, anonimowość (szczególnie obawiający się pójścia do placówki publicznej) oraz poczucie bezpieczeństwa (terapia odbywa się w ich miejscu zamieszkania, miejscu bezpiecznym). Te i wiele innych korzyści sprawiają, że terapia uzależnień online zyskuje coraz większe grono korzystających z niej osób.

Okres pandemii to czas trudny dla nas wszystkich. Problemy z którymi borykaliśmy się wcześniej w wielu przypadkach znacznie się nasiliły. Izolacja w czterech ścianach nie idzie w parze ze skutecznym leczeniem swojego uzależnienia. Już dziś śmiało można stwierdzić, że terapia alkoholowa przez Internet umożliwiła wielu osobom podjęcie a także kontynuowanie pracy nad sobą. Bez przestawienia się na formę zdalną, prawdopodobnie nie mieliby takiej możliwości, skazując się na rezygnację z leczenia. Dla sceptyków terapii online powinien być to wystarczający argument aby rozważyć korzyści a może nawet samemu spróbować takiej formy pracy w przyszłości. Niepewny czas pandemii i możliwe ograniczenia w świadczeniu różnego rodzaju usług i ich dostępności powinny skłonić do refleksji już dziś, aby móc skutecznie przygotować się do realizacji zadań z zakresu szeroko rozumianego leczenia uzależnień.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.