sobota, 27 kwietnia, 2024


Strona domowa > Materiał zewnętrzny > Wszywka alkoholowa kontra fakty i mity na temat jej działania

Wszywka alkoholowa kontra fakty i mity na temat jej działania

Podziel się

Chociaż wszywki alkoholowe w Polsce stosowane są już od lat osiemdziesiątych, to wiedza na temat sposobu ich działania wciąż jest niewielka. W związku z tym, wokół Disulfiramu (dawniejszy Esperal) pojawiło się wiele, niekoniecznie sprawdzonych, informacji i mitów. Sprawdźmy zatem, które z krążących informacji są prawdziwe!

Wszywka alkoholowa leczy alkoholizm

Wielokrotnie, osoby zmagające się z alkoholizmem od lat, po esperal sięgają niczym po ostatnią deskę ratunku, licząc, że wszywka alkoholowa całkowicie uleczy ich z tej podstępnej i wyniszczającej choroby. Tymczasem leczenie problemu alkoholowego, to proces o wiele bardziej złożony.

Oczywiście Disulfiram jest jak najbardziej pomocny i wskazany w leczeniu alkoholizmu, jednak dla zwiększenia skuteczności powinien on być stosowany w połączeniu z psychologiczną terapią odwykową, najlepiej poprzedzoną przeprowadzonym pod okiem specjalistów detoksem.

Wszywka alkoholowa nie ma negatywnego wpływu na samopoczucie pacjenta

To stwierdzenie to akurat prawda, pod warunkiem że pacjent przestrzega zasad i w trakcie kuracji Esperalem trzyma się z dala od alkoholu. Disulfiram nie wchodzi również w reakcję z wszelkiego rodzaju lekami, oczywiście pod warunkiem, że nie zawierają one alkoholu.

Nie trzeba więc obawiać się o wystąpienie skutków ubocznych, a powrót do zajęć codziennych jest możliwy praktycznie zaraz po wykonanym zabiegu. Oczywiście, żeby zabieg ten był w 100% bezpieczny, musi on być przeprowadzony w specjalistycznej placówce, jak np. https://alkoklinika.com/o-zabiegu/.

Cropped image of woman showing stop gesture and refusing to drink

Wszycie Esperalu wymaga całkowitej rezygnacji z alkoholu

Akurat to stwierdzenie jest w 100% zgodne z prawdą. Jednak żeby pozbyć się wątpliwości, należy zrozumieć, jak wygląda działanie Esperalu.

Wszywki alkoholowe zawierają substancję zwaną disufiramum, która, podczas spożywania przez pacjenta alkoholu, blokuje dehydrogenazę alkoholową. Enzym ten jest niezbędny do procesu metabolizmu alkoholu w acetaldehyd. W przypadku jego blokady w organizmie zaczyna gromadzić się aldehyd octowy, co z kolei jest bardzo nieprzyjemne w skutkach.

Dolegliwości, które mogą się pojawić po spożyciu nawet minimalnej ilości alkoholu, są często opisywane jako „zwielokrotniony kac”. Do najczęstszych objawów należą nudności, potliwość, uczucie lęku, przyśpieszone bicie serca, a nawet drgawki. Duża ilość spożytego alkoholu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, zapaści, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

I właśnie dlatego niezwykle jest ważne, by pacjent, który zdecydował się na wszywkę alkoholową, nie tylko zaprzestał spożywania alkoholu, ale także zrezygnował ze stosowania kosmetyków z jego zawartością (jak płyn do płukania jamy ustnej), syropów na bazie alkoholu czy słodyczy z alkoholowym nadzieniem.

Nawet dla osób, które chcą walczyć z nałogiem, nie decydując się na wszywkę, produkty zawierające alkohol mogą okazać się niebezpieczne, ponieważ mogą one uruchomić wyzwalacz, a wtedy cały trud leczenia zostanie wówczas zaprzepaszczony.

Materiał zewnętrzny

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.