Strona domowa > Artykuły > Bóle stawów – dlaczego się pojawiają i jak ich unikać?

Bóle stawów – dlaczego się pojawiają i jak ich unikać?

Podziel się

Stawy to te części ciała, w których połączone są dwie kości. Obszar, który ma tendencję do cierpienia z powodu różnych bólów, których przyczyny mogą być różnorodne. Ponadto bóle stawów mogą występować w obrębie dłoni, stóp, kolan, bioder, barków, dolnej części pleców, kręgosłupa i innych okolic stawowych.

REKLAMA

Kogo dotyczy problem bólu stawów?

Nie trzeba być w podeszłym wieku, aby cierpieć na zaburzenia związane z zużyciem chrząstki stawowej czy też jej zanikiem. Prawdą jest, że z upływem czasu stawy ulegają zużyciu, ale istnieją również inne przyczyny, które mogą powodować ten ból. Dlatego też należy szybko zapobiegać tym dolegliwościom, aby w przyszłości nie wpływały one na mobilność i codzienne funkcjonowanie. W przeciwnym razie jest to ból, który z czasem się nasila, prowadząc do poważniejszych konsekwencji.

Główne przyczyny bólu stawów

Ból stawów może mieć bardzo różnorodne podłoże. W ciągu całego życia, człowiek może doznać różnych urazów lub warunków, które powodują ból. Bardzo ważne jest, aby we wszystkich przypadkach taki ból był leczony i eliminowany lub zmniejszany, tak aby z czasem nie ulegał nasileniu.

Trzy główne przyczyny bólu stawów to

  • zapalenie stawów,
  • zapalenie kaletki maziowej lub
  • bóle mięśniowe.

We wszystkich trzech sytuacjach ból może stać się bardzo nieprzyjemny, do tego stopnia, że uniemożliwi nam wykonywanie niektórych czynności życia codziennego i ograniczy naszą mobilność.

Jednocześnie istnieje prawdopodobieństwo, że możemy cierpieć na bóle stawów z powodu infekcji wirusowej lub w wyniku jakiegoś urazu, np. złamania lub pęknięcia. To ostatnie jest najczęściej spotykane. Ważne jest, aby zapobiegać tego typu urazom, ponieważ jeśli już wystąpią, należy je leczyć, aby nie miały wpływu na naszą mobilność w przyszłości.

RTG stawu skokowego na tablecie

Równocześnie stawy mogą ulegać zużyciu na skutek nietypowych obciążeń i naprężeń występujących w życiu codziennym. Kumulacja tych sytuacji może prowadzić do naciągnięcia mięśni, zapalenia ścięgien lub skręcenia.

W większości przypadków najbardziej widocznymi objawami bólu stawów są:

  • stan zapalny,
  • wzrost temperatury w bolesnym miejscu,
  • zaczerwienienie,
  • zwiększona wrażliwość, a przede wszystkim
  • ból przy próbie wykonania ruchu, w który zaangażowany jest uszkodzony staw.

Jak zapobiegać i eliminować bóle stawów?

Każdy może zapobiegać bólom i dyskomfortowi stawów. Wszystko, co musisz zrobić, to przestrzegać szeregu wskazówek i zaleceń, stosować zdrową dietę i wykonywać ćwiczenia fizyczne.

  1. Unikaj siedzącego trybu życia – w rzeczywistości, jednym z głównych wrogów bólu stawów jest siedzący tryb życia. Ćwiczenia i ruch w ogóle pomagają utrzymać napięcie mięśni. Nie jest konieczne uprawianie sportu na wysokim poziomie. Wystarczy uprawiać trochę sportu dziennie, spacerować lub chodzić na długie spacery, aby zapobiec bólom stawów.
  2. Dbaj o swoją wagę – jednym z powodów, dla których dana osoba może cierpieć na bóle stawów jest nadwaga. Nadwaga znacznie zwiększa ryzyko urazów stawów, zwłaszcza kolanowych. Stosując zdrową dietę i redukując wagę, możemy złagodzić skutki tego dyskomfortu. Sprawdź swój współczynnik BMI na https://polecanyortopeda.pl i dowiedz się czy masz nadwagę.
  3. Zdrowa dieta – jak już wspomnieliśmy, obok ćwiczeń, zdrowa dieta jest jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie i wyeliminowanie bólu stawów. Bardzo ważne jest, aby w naszej diecie znalazły się pokarmy bogate w wapń, który wzmacnia kości, białka, które pomagają utrzymać mięśnie w dobrej kondycji oraz pokarmy zawierające witaminy A, C i D. Wreszcie, bardzo ważne jest, aby nie wysilać się niepotrzebnie, unikać palenia tytoniu i nadużywania alkoholu oraz starać się spać co najmniej 8 godzin.

lekarz ortopeda podczas konsultacji lekarskiej

Suplementy diety a sprawność stawów

Istnieją pewne substancje, witaminy i minerały, które możemy wprowadzić do naszej diety, ponieważ pomagają one i przyczyniają się do zapobiegania i/lub łagodzenia dolegliwości stawów. Należą do nich następujące elementy.

  1. Kurkuma – pomaga w utrzymaniu elastyczności i ruchomości w stawach. Istnieją badania przeprowadzone na stawach, w których zaobserwowano, że kurkuma ma naturalną moc przeciwzapalną.
  2. Kolagen – białko występujące w chrząstce, kościach i skórze, które przyczynia się do dobrego utrzymania stawów.
  3. Kwas hialuronowy – składnik, który jest niezbędny do utrzymania stawów w dobrej kondycji.
  4. Witamina C – spośród wszystkich witamin, witamina C jest niezbędna do tworzenia kolagenu, który pozwala chrząstce doskonale funkcjonować.
  5. Inne – suplementy takie jak chondroityna, glukozamina i magnez wspomagają regenerację tkanki chrzęstnej.

Jeżeli wystąpią u Ciebie problemy ze stawami, a bóle nie będą ustępowały, nie wahaj się skorzystać z konsultacji z lekarzem ortopedą – sprawdź czym zajmuje się lekarz od kości i stawów.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.