niedziela, 28 kwietnia, 2024


Strona domowa > Artykuły > Lampy polimeryzacyjne w stomatologii – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Lampy polimeryzacyjne w stomatologii – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Podziel się

Każdy nowoczesny gabinet stomatologiczny musi być wyposażony w odpowiedni sprzęt. Wbrew pozorom niezbędnych urządzeń i akcesoriów jest całkiem sporo. Do tego stomatolog musi oczywiście pracować na najwyższej jakości materiałach. Do utwardzania niektórych materiałów przydają się lampy polimeryzacyjne. Opowiemy nieco więcej o tym, jakie jest ich zastosowanie.

REKLAMA

Lampy polimeryzacyjne stomatologia

Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle jest lampa polimeryzacyjna i do czego służy. Otóż , jeśli chodzi o lampy polimeryzacyjne stomatologia wykorzystuje je (jak sama nazwa wskazuje) do polimeryzacji (czyli wiązania materiałów, służących na przykład do odbudowania struktury zniszczonego zęba). Podczas działania lampa emituje zimne promieniowanie, a zatem nie nagrzewa się. Nie generuje też żadnych dźwięków. System, składający się na urządzenie, obejmuje: lampę, światłowód oraz żarówkę LED o dużej mocy. Producenci oferują także lampy bezprzewodowe. Stomatolodzy mają obecnie duży wybór lamp, które będą najbardziej przydatne w ich gabinetach.

Do czego służy lampa polimeryzacyjna?

Jak wspomnieliśmy wyżej lampa polimeryzacyjna służy do wiązania (inaczej mówiąc utwardzania) materiałów fotokompozytowych. Są to nowoczesne i lekkie materiały, które znajdują szerokie zastosowanie w stomatologii. Niektóre z lamp służą również do przeprowadzania zabiegu wybielania zębów (wystarczy wówczas wymienić końcówkę).

Jak wybrać lampę polimeryzacyjną do swojego gabinetu?

Wybierając odpowiednią lampę, należy kierować się parametrami urządzenia. Warto także wiedzieć, że w tym segmencie jest naprawdę spora rozpiętość cen. Oto kilka parametrów, którym warto się przyjrzeć przed zakupem:

moc – im większa moc, tym szybciej utwardza się materiał

długość pracy akumulatora

system chłodzenia

liczba programów.

Na rynku dostępne są niskobudżetowe lampy polimeryzacyjne, które z powodzeniem spełniają swoje podstawowe zadania. Niemniej droższe i bardziej zaawansowane lampy wyposażone są w szereg funkcji, takich jak chociażby: wykrywanie próchnicy. Zwykle mają też ruchomą główkę, są lżejsze, a także szybciej utwardzają materiał w jamie ustnej pacjenta. Trzeba tutaj pamiętać również o tym, że ogólny czas utwardzania zależy od warstw nałożonego materiału – każda warstwa powinna być utwardzana osobno. Tym samym bardziej praktyczna okazuje się lampa, która ma większą moc. Już nawet budżetowa lampa polimeryzacyjna znajdzie jednak zastosowanie w gabinecie. Taką tańszą lampę warto mieć jako zapasową – tak, by w razie jakiejkolwiek awarii nie musieć odwoływać pacjentom umówionych wizyt.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.