niedziela, 28 kwietnia, 2024


Strona domowa > Materiał zewnętrzny > Leczenie alkoholizmu – od czego zacząć?

Leczenie alkoholizmu – od czego zacząć?

Podziel się

W natłoku codziennych spraw i problemów, a także pod wpływem negatywnych emocji oraz stresu szukamy odprężenia od wszystkiego, co przytłacza emocjonalnie oraz fizycznie. W Polsce taką odskocznią od wielu lat jest alkohol, a brak kontroli nad jego spożyciem powoduje uzależnienie. Leczenie alkoholizmu jest procesem długim i złożonym. Mimo że istnieje wiele metod terapii uzależnienia od alkoholu, nie wszystkie są skuteczne. Od czego warto zacząć leczenie, by przyniosło pozytywne skutki?

Kompleksowe leczenie choroby alkoholowej

Natrętna chęć napicia się, zaburzenia snu, luki w pamięci, zwiększona tolerancja na alkohol, poczucie lęku, objawy zespołu abstynencyjnego po odstawieniu trunków… Są to symptomy choroby alkoholowej, na którą niestety, nie ma jednego leku sprzedawanego w aptece.

Leczenie alkoholizmu powinno być kompleksowe i obejmować odtrucie, terapię awersyjną wszywką oraz psychoterapię. Wszycie esperalu pomoże zniechęcić do picia poprzez negatywne skojarzenia z alkoholem. Natomiast w pierwszej kolejności pacjent powinien uświadomić sobie, że choruje na alkoholizm i wymaga specjalistycznego wsparcia medycznego. 

Odtruwanie organizmu, czyli detoks alkoholowy

Alkohol zawiera toksyny. Z tego powodu jest substancją trującą dla naszego organizmu. Przed rozpoczęciem terapii powinniśmy wypłukać wszystkie jego resztki. Taki detoks może trwać od 12 godzin nawet do kilku dni. W tym czasie poprzez podawane kroplówki organizm odzyskuje potrzebne do funkcjonowania mikroelementy oraz witaminy, które utracił w trakcie ciągu alkoholowego. Prawidłowo przeprowadzony detoks alkoholowy poprawia stan zdrowia pacjenta: fizyczny, a nawet psychiczny. Warto też wiedzieć, że odtrucie nie leczy alkoholizmu, ale jest bardzo ważnym, a nierzadko wręcz koniecznym etapem w procesie terapeutycznym. Przygotowuje również do zaszycia wszywki alkoholowej.

Psychoterapia jako podstawa leczenia

Pomimo postępów w zakresie farmakologii nadal ważną formą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Alkoholicy często zaprzeczają, że piją nałogowo, a jeśli nawet przyznają się do tego, znajdują wiele wymówek usprawiedliwiających nadużywanie alkoholu. Terapeuta tworzy tzw. dysonanse moralne, które uzmysławiają, że nałóg stoi w opozycji do tego, co stanowi dla uzależnionego największą wartość. Wyjaśnia też, że picie niszczy marzenia oraz plany na życie. Psychoterapeuta stara się rozbudzić w pacjencie gotowość do zmiany i pomaga w realizacji wyznaczonych celów. Spotkania trwają, póki pacjent nie może samodzielnie walczyć z chorobą.

Wszycie wszywki esperal

Zaszycie z użyciem tabletek esperalu zawiera organiczny związek pod nazwą disulfiram. Jego działanie polega na blokadzie metabolizmu alkoholu etylowego, co prowadzi do kumulowania się w organizmie szkodliwego aldehydu octowego. Do reakcji disulfiramowej dochodzi w przypadku połączenia tabletki dla alkoholika z płynem etylowym. Wywołuje to bardzo nieprzyjemne dolegliwości w postaci bólu, wymiotów, duszności, kołatania serca i innych. W skrajnych wypadkach te skutki uboczne mogą nawet zagrozić życiu uzależnionego. Tabletki Disulfiram są sprzedawane na receptę, a leczenie alkoholizmu za ich pomocą może zalecić lekarz po stwierdzeniu u pacjenta obecności uzależnienia.

Jak wygląda zabieg implantacji esperalu?

Zabieg implantacji leku Disulfiram jest szybki oraz mało inwazyjny. Nie wymaga długich przygotowań, a jego efekt może się utrzymać nawet do 12 miesięcy. Implantacja tabletek esperal odbywa się w gabinecie lekarskim w sterylnych warunkach po podaniu znieczulenia miejscowego. Przede wszystkim, lekarz przeprowadza krótki wywiad z pacjentem, pytając go o choroby przewlekłe, przyjmowane leki oraz długość trwania choroby alkoholowej. Następnie, nad pośladkiem pacjent robi małe nacięcie, wkłada esperal w tabletkach i zszywa ranę szwami. Po implantacji wszywek alkoholowych wręcza zaświadczenie o przeprowadzonym zabiegu oraz udziela informacji dotyczących higieny gojącej się rany. Od tego momentu pacjenta obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu.

Materiał zewnętrzny

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.