Strona domowa > Alkoholizm > Rośnie spożycie alkoholu w Polsce. „Jest najwyższe od XIX wieku”

Rośnie spożycie alkoholu w Polsce. „Jest najwyższe od XIX wieku”

akohol rod

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce rośnie spożycie alkoholu, maleje zaś odsetek gmin wspierających leczenie odwykowe. Jaka jest dziś skala alkoholizmu, czy alkohol spożywają w równym stopniu mężczyźni i kobiety, czy pogarsza się kondycja psychiczna ludzi? Na te pytania starał się odpowiedzieć w Polskim Radiu 24 dr Jacek Moskalewicz z Instytutu Psychiatrii i Neurobiologii.

REKLAMA

Tak stwierdził gość Polskiego Radia 24, Polska należy do grona nielicznych krajów europejskich, gdzie spożycie alkoholu wzrasta. – Świadomość tego, że trzeba ograniczyć spożywacie alkoholu dominuje w krajach europejskich, natomiast w Polsce ciągle panuje przekonanie, że mamy z tego więcej korzyści niż strat. Obecne spożycie alkoholu w Polsce, które przekroczyło w zeszłym roku 10 litrów czystego alkoholu na mieszkańca, jest najwyższe od XIX wieku – alarmował lekarz.

W Polsce jest 15 proc. abstynentów, którzy nie spożyli alkoholu w ciągu roku. Według Jacka Moskalewicza Polacy piją stosunkowo rzadko, ale dużo. – 85 proc. Polaków pije alkohol, taki sam odsetek występuje też wśród nastolatków. Najwyższe spożycie osiągamy między 20. a 40. rokiem życia. W Polsce wśród mężczyzn spożycie alkoholu spada wraz ze wzrostem wykształcenia, natomiast u kobiet ta zależność jest odwrotna – informował gość Polskiego Radia 24.

Obecnie ponad 60 proc. gmin nie przeznacza na terapie dla uzależnionych od alkoholu żadnych środków. Zdaniem lekarza wiele badań wskazuje, że liczba uzależnionych od alkoholu rośnie wraz ze wzrostem dostępności. – Każde 10 tysięcy nowych punktów sprzedaży alkoholu to kilka tysięcy nowych osób w lecznictwie odwykowym i kilkaset nowych zgonów z powodu chorób wątroby. W lecznictwie odwykowym znajduje się obecnie 200 tysięcy osób. To ogromne obciążenie dla budżetu. Lecznictwo i osoby chore są mocno stygmatyzowane, więc jeśli gmina ma perspektywy wydatków na dzieci, biednych, to alkoholicy nie są priorytetem – mówił Moskalewicz.

Jego zdaniem, zdecentralizowana polityka alkoholowa doprowadziła do tego, że gminy chcą mieć jak najwięcej punktów sprzedaży alkoholu u siebie, ze względu na związane z tym licencjowanymi opłatami.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kk

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.