Strona domowa > Materiał zewnętrzny > Co warto wiedzieć o badaniu GGTP?

Co warto wiedzieć o badaniu GGTP?

Podziel się

Badanie GGTP, czyli enzymu wytwarzanego w wątrobie, często jest stosowane podczas diagnostyki chorób dróg żółciowych, wątroby, nowotworów oraz choroby alkoholowej.

  1. Co to jest GGTP?
  2. GGTP jak przygotować się do badania?
  3. Jak wygląda badanie krwi GGTP?
  4. GGTP norma

W poniższym artykule możecie znaleźć przydatne informacje związane z tym zagadnieniem.

Co to jest GGTP?

GGTP jest to enzym o nazwie gamma- glutamylotransferaza. Odpowiada on m.in. za rozkład peptydów oraz aminokwasów. Jak już wspominaliśmy, wytwarzany jest przede wszystkim wątrobie, lecz można go znaleźć w innych organach wewnętrznych. Są to takie organy jak: nerki, trzustka, prostata, jelita czy też mózg.

Zwiększenie tego enzymu w organizmie może świadczyć o kamicy pęcherzyka żółciowego lub o schorzeniach choroby. Może być również objawem cholestazy, a więc zespołu czynników, które prowadzą do zaburzeń w czynnościach wydzielniczych wątroby.

GGTP jak przygotować się do badania?

Badanie GGTP może zostać zlecone przez lekarza pierwszego kontaktu lub też przez gastrologa. Objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniach funkcji wątroby to: obrzęki, zaburzenia trawienia, żółte zabarwienie skóry i białek oczu oraz ciemne zabarwienie moczu.

Aby oznaczyć aktywność GGTP, należy pobrać od pacjenta próbkę krwi żylnej. Pacjent w dniu badania powinien stawić się na czczo – od ostatniego posiłku powinno minąć co najmniej 8 godzin. W dniu poprzedzającym badanie należy ograniczyć spożywanie posiłków ciężkostrawnych i tłustych. Nie jest zalecane także palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. W przypadku regularnego zażywania leków należy o tym fakcie poinformować lekarza, gdyż konieczne może być ich odstawienie przed przeprowadzonym badaniem. W przeciwnym wypadku mogą mieć one wpływ na uzyskane wyniki.

Jak wygląda badanie krwi GGTP?

Badanie mające na celu zbadanie aktywności GGTP, wchodzi w skład prób wątrobowych wraz z aktywnością innych enzymów, takich jak AspAT czy też AIAT. Wykonywane jest ono z krwi żylnej, która najczęściej pobierana jest z żyły łokciowej na przedramieniu. Możliwe jest także pobranie krwi z innych żył, m.in. na grzbietowej powierzchni dłoni. Przeczytaj więcej o badaniu GGTP na stronie: https://diag.pl/sklep/badania/ggtp/.

GGTP norma

Zakres normy dla aktywności GGTP może różnić się w zależności od placówki i metody analitycznej. Powinien być on zawsze podany przez laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Najczęściej jednak przyjmuje się, że u kobiet wynik ten nie powinien przekraczać 35 IU/L, zaś u mężczyzn 40 IU/L. Różnica ta wynika z obecności enzymu GGTP w gruczole krokowym.

Brany jest pod uwagę także stosunek GGTP do innych enzymów. Jednym z nich jest AIAT, a wartość powyżej 1 może wskazywać na niedrożność dróg żółciowych. W przypadku AspAT, wynik mieszczący się w przedziale 0,1-02 może świadczyć o wirusowym zapaleniu wątroby.

Podwyższona aktywność GGTP związana jest głównie ze schorzeniami wątroby. Może jednak występować przy innych chorobach, szczególnie autoimmunologicznym. Bywają także takie sytuacje, kiedy mimo wnikliwej diagnostyki, ustalenie przyczyn nieprawidłowego wyniku jest niemożliwe.

Choroby, przy których pojawia się zwiększona aktywność GGTP, to:

  • Alkoholowe uszkodzenia wątroby – podwyższenie GGTP zaobserwować można już w początkowych stadiach choroby,
  • Cholestaza zewnątrzwątrobowa oraz wewnątrzwątrobowa, która polega na zablokowaniu przepływu żółci w wątrobie lub też poza nią,
  • kamica żółciowa,
  • pierwotne twardniejąca zapalenie dróg żółciowych,
  • nowotwór wątroby.

Podwyższony wynik może wynikać z zażywania niektórych leków, co może prowadzić do tzw. uszkodzenia polekowym wątroby. Pacjenci, którzy stosują m.in. leki przeciwpadaczkowe czy też przeciwdepresyjne, powinni zachować szczególną ostrożność.

Materiał zewnętrzny

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.