poniedziałek, 29 kwietnia, 2024


Strona domowa > Materiał zewnętrzny > Jak powinna postępować żona alkoholika – gdzie szukać pomocy?

Jak powinna postępować żona alkoholika – gdzie szukać pomocy?

Podziel się

Uzależnienie alkoholowe u męża to bardzo złożony problem, który wypływa na całą rodzinę i może nieść ze sobą daleko idące skutki. W poniższym artykule postaramy się dać wskazówki, co powinna zrobić żona alkoholika, aby ochronić siebie, dzieci oraz pomóc mężowi wyjść z uzależnienia?

Jakie są objawy alkoholizmu u mężczyzn?

Objawy uzależnienia alkoholowego mogą być różne w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Pierwsze objawy alkoholizmu często bywają subtelne i niezauważane przez bliskich. Do najbardziej typowych możemy zaliczyć:

  • Większą ilość spożywanych trunków niż do tej pory i mniejszą kontrolę,
  • Większą tolerancję organizmu na alkohol,
  • Kreowanie sytuacji i powodów do picia alkoholu,
  • Częste zmiany nastroju
  • Zaniedbywanie codziennych obowiązków
  • problemy w pracy i w relacjach z bliskimi

To, co na początku może wydawać się małym problemem, z czasem może stać dużo poważniejszym. Dlatego ważne jest, aby rozpoznać problem i poszukać pomocy. Im szybciej zauważymy, że mąż przestaje mieć kontrolę nad spożywanym alkoholem, tym lepiej.

Jak alkoholik traktuje żonę?

Zachowanie alkoholika wobec żony i dzieci jest kwestią indywidualną i nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wyodrębnić możemy jedynie pewne specyficzne tendencje.

Najbardziej powszechną jest zaniedbywanie rodziny. Alkoholicy często wyłączają się z życia rodzinnego i nie poczuwają się do odpowiedzialności finansowej ani obowiązków domowych.

Drugą z kolei i zdecydowanie najpoważniejszą powtarzalnością w zachowaniach alkoholika wobec bliskich, jest agresja i przemoc. Zarówno psychiczna, jak i fizyczna może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego wymaga szybkiej interwencji.

Ponadto z alkoholikiem jest utrudniona komunikacja werbalna, zazwyczaj unika niewygodnych rozmów, ucieka w kłamstwa, reaguje nerwowo i pretensjonalnie na sugestie o problemie alkoholowym. Zdarza się, że jako taktykę obronną stosuje groźby wobec żony i dzieci.

Jak zachowuje się żona alkoholika?

Żony alkoholików najczęściej wstydzą się tego, że ich mąż pije. Starają się ukryć problem przed światem, udając, że ich życie rodzinne jest zgodne i harmonijne. Izolują się od społeczeństwa i wycofują z dotychczasowych aktywności. Niestety życie w przewlekłym stresie i lęku powoduje, że często popadają w depresję. Choroba męża sprawia, że kobieta czuje się zdana sama na siebie i przejmuje całą odpowiedzialność za dzieci, dom i finanse.

To wszystko prowadzi niestety do współuzależnienia i pogłębienia problemu w rodzinie, dlatego żona alkoholika powinna szukać specjalistycznej pomocy dla siebie i męża.

Mąż alkoholik – co robić?

Jak powinna postępować żona alkoholika? Przede wszystkim powinna uświadomić sobie, że to nie jest jej wina oraz że alkoholizm jest chorobą, którą można pokonać tylko przez odpowiednią terapię. Dopiero, jeśli zrozumie motywy działania i sposób myślenia alkoholika będzie mogła pomóc mu wyjść z uzależnienia.

Szczera rozmowa z mężem

Rozmowa z mężem alkoholikiem może być bardzo trudna i pełna emocji, bardzo ważne, żeby ją przeprowadzić. Należy pamiętać, że alkoholik będzie manipulował, kłamał i składał wiele obietnic. Ważne, żeby temu nie ulegać, nie pobłażać i nie usprawiedliwiać jego zachowania. Celem rozmowy jest przekonanie chorego, że ma poważny problem i potrzebuje leczenia. Czasami konieczne jest postawienie ultimatum alkoholikowi.

Szukanie specjalistycznej pomocy

Kolejnym krokiem będzie znalezienie specjalistycznej pomocy dla męża. Wsparcia można szukać w specjalistycznych ośrodkach, grupach AA, u specjalistów z zakresu psychiatrii i psychologii. Najskuteczniejszą formą leczenia jest jednak zamknięty ośrodek leczenia uzależnień. Prywatne ośrodki leczenia w Polsce oferują wysoki poziom opieki, komfortowe warunki pobytu, a przede wszystkim wysoką skuteczność w wychodzeniu z nałogów.

Wsparcie męża w procesie zdrowienia

Jak pomóc mężowi alkoholikowi? Jak go wspierać w terapii leczenia nałogu? Wsparcie bliskich jest bardzo ważne dla alkoholika podczas procesu zdrowienia. Ważne, aby okazywać osobie uzależnionej wyrozumiałość i cierpliwość. Walka z nałogiem nie należy do najłatwiejszych i może wpływać na zmianę zachowania. Na pewno nie pomoże krytyka, oskarżenia i wypominanie popełnionych błędów. Warto za to zauważać postępy, jakie robi w terapii i dawać mu nadzieję na lepsze jutro.

Po wielu przejściach kobieta nie zawsze jest gotowa do okazywania emocjonalnego wsparcia mężowi, dlatego sama powinna zadbać o swoją kondycję psychiczną. Psychoterapia żony może okazać się niezbędna, aby odbudować harmonię w małżeństwie.

Żyć z alkoholikiem, czy odejść?

Jak odejść od alkoholika? Wiele kobiet żyjących pod jednym dachem z osobą uzależnioną często zastanawia się nad odejściem, ale boi się podjąć ostateczną decyzję. Często obwiniają się lub mają wyrzuty sumienia, że zostawiają ukochaną osobę w chorobie bez pomocy. Jednak taka terapia wstrząsowa jest czasami jedynym sposobem na podjęcie leczenia przez alkoholika i warto ją rozważyć, jeśli inne środki nie przyniosły efektu.

Podsumowanie

Wspieranie alkoholika w procesie zdrowienia może być trudnym zadaniem. Przede wszystkim ważne jest, aby szukać specjalistycznej pomocy. Nie powinniśmy pozwolić na to, aby alkoholizm zdominował nasze życie. Jeśli alkoholik wyraża chęć leczenia, to już połowa sukcesu i warto mu w tym pomóc. Każdy zasługuje na drugą szansę.

W przygotowaniu artykułu pomógł mgr psychologii i specjalista psychoterapii uzależnień Waldemar Wantoch-Rekowski z prywatnego ośrodka leczenia uzależnień WANT.

Materiał zewnętrzny

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.