poniedziałek, 13 maja, 2024


Strona domowa > Materiał zewnętrzny > Uzależnienia od substancji psychoaktywnych i sposoby radzenia sobie z nimi

Uzależnienia od substancji psychoaktywnych i sposoby radzenia sobie z nimi

Podziel się

Każde uzależnienie ma destruktywny wpływ na człowieka, wyniszcza go stopniowo i wywołuje szereg działań niepożądanych. Niestety problem ten jest często wypierany przez osobę uzależnioną. Nie dostrzegają go lub wszystkiemu zaprzeczają, przez co nie podejmują leczenia. To z kolei prowadzi do rozwoju uzależnienia i spotęgowania symptomów.

Jaka jest skala zjawiska w Polsce?

Alkoholizm to bardzo podstępna choroba, która coraz bardziej niszczy organizm i obniża ogólny dobrostan psychiczny. W zaawansowanych przypadkach prowadzi do śmierci. Niestety Polska znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej, z najwyższą konsumpcją alkoholu. Zgodnie ze statystykami osób nadużywających go jest ponad 2 miliony. Z kolei alkoholizm dotyka już prawie miliona Polaków. Oprócz alkoholu destrukcyjnym problemem jest również Narkomania.

Jak rozpoznać problem z uzależnieniem?

W przypadku uzależnienia występuje silne pragnienie sięgnięcia po środek psychoaktywny. Pojawiają się problemy z kontrolowaniem ilości przyjmowanych substancji uzależniających. Występuje coraz więcej fizjologicznych dolegliwości, które nasilają się w przypadku braku używek. Mogą one dotyczyć między innymi niepokoju, czy problemów ze snem. Zwiększa się tolerancja na substancję uzależniającą, trzeba spożywać jej coraz więcej w celu uzyskania pożądanego efektu. Charakterystyczne jest także zaniedbywanie swoich zainteresowań, relacji i obowiązków. To ostatnie nie dotyczy jednak tzw. alkoholików wysoko funkcjonujących, którzy najczęściej zajmują wysokie stanowiska i dobrze funkcjonują w środowisku pracy.

Czym jest test AUDIT?

W celu wstępnego stwierdzenia, czy ktoś ma problem z alkoholem, przeprowadza się test AUDIT. Jest to badanie przesiewowe, więc nie należy traktować go jako narzędzia diagnostycznego. Test składa się z szeregu pytań, które dotyczą między innymi tego, jak często dane osoby sięgały się po napoje alkoholowe, w jakich ilościach, czy miały problemy z przypominaniem sobie wydarzeń (palimpsesty), czy miały wyrzuty sumienia itp. Wszystko to ma na celu wstępne określenie, czy dana osoba potrzebuje profesjonalnej pomocy i psychoterapii.

Czym jest terapia uzależnień?

Terapia uzależnień służy do wyjścia z nałogu, czyli alkoholizmu lub narkomanii. Terapia uzależnień ma na celu umożliwienie powrotu do normalnego funkcjonowania. Polega na wyuczeniu nowych zachowań i postaw, obejmuje psychoedukację, psychoterapię, trening umiejętności. Istotne jest branie udziału w psychoterapii indywidualnej i psychoterapii grupowej, co powinno trwać minimum 4 tygodnie. Pacjent uczy się tego, jakie są mechanizmy uzależnienia oraz jak radzić sobie z napotkanymi trudnościami, rozwiązywać problemy bez sięgania po używki.

Jakie są nurty psychoterapii uzależnień i czym się charakteryzują?

W przypadku nałogów niezwykle istotnym elementem leczenia jest psychoterapia. Trzeba pamiętać o tym, że narkomania lub alkoholizm są problemem dotykającym ciało i umysł. Często z osobami uzależnionymi pracuje się w nurcie poznawczo-behawioralnym, systemowym, psychodynamicznym, integracyjnym i humanistycznym. W przypadku terapii poznawczo-behawioralnej celem jest wypracowanie nowych zachowań oraz identyfikacja i zmiana myśli i przekonań, które służyły korzystaniu ze środków psychoaktywnych.

Źródło: https://znajdzterapie.pl/

 

Materiał zewnętrzny

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.