poniedziałek, 29 kwietnia, 2024


Strona domowa > Alkoholizm > Czy Esperal to metoda leczenia choroby alkoholowej?

Czy Esperal to metoda leczenia choroby alkoholowej?

Esperal wciąż budzi kontrowersje jako metoda leczenia. Tyle samo ludzi opowiada się za co i przeciw

REKLAMA

 

Wszycie Esperalu to jedna z metod leczenia alkoholizmu, zaliczana do tzw. terapii awersyjnych. Najbardziej popularne w Polsce i powszechnie aplikowane alkoholikom wszywki zawierają substancję czynną –disulfiram. Wszywka alkoholowa to nic innego, jak tabletka przeznaczona do implantacji podskórnej. Lek, łącząc się z alkoholem, wywołuje liczne negatywne i groźne dla zdrowia i życia reakcje organizmu. Terapia awersyjna za pomocą wszywek alkoholowych bazuje na przypuszczeniu, iż osoba uzależniona z obawy przez nieprzyjemnymi dolegliwościami powstrzyma się przed sięgnięciem po wysokoprocentowy trunek.

Jak działa disulfiram?

Esperal blokuje enzymy odpowiedzialne za udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. W organizmie osoby leczącej się disulfiramem stężenie aldehydu octowego wzrasta 5-10 krotnie w porównaniu do standardowej wartości. Pojawiają się objawy charakterystyczne dla zatrucia. Już zaledwie po kilku minutach od spożycia alkoholu pojawiają się dość przykre dolegliwości. Obawa przed tą reakcją skutecznie zniechęca pacjenta przed konsumpcją napojów alkoholowych. W Polsce Esperal dostępny jest w dwóch postaciach : tabletek do połykania i wszywki.

– Moim zdaniem, nie jest to metoda leczenia. To jedynie kaganiec strachu. Środek ten nie powoduje niepicia, a jedynie zmusza do czasowej abstynencji, i to pod wielką presją – uważa dr Paweł Czerniak, toksykolog z Instytutu Medycyny Pracy przy ul. św. Teresy. – Esperal może być jedynie formą wsparcia. Uzależniony powinien równolegle odbywać spotkania z terapeutą. Tylko wtedy jest szansa, że dostrzeże, iż życie na trzeźwo ma większy sens. – Owszem, tylko że terapia nie działa natychmiast, a esperal tak. Oczywiście również powtarzam, że to tylko jeden element leczenia, ale czasem to jedyny sposób, by pacjent na trzeźwo dojrzał do zmiany stylu życia – ripostuje dr Piotr Kapszewicz, chirurg i prawdziwy weteran w branży. Tabletki wszywa od 20 lat.

Uzależnieni czasem jednak nie wytrzymują i rzucają się na butelkę, gdy lek jeszcze działa. Niektórzy udają bohaterów, postanawiają „przepić wszywkę” i… trafiają do kliniki ostrych zatruć. – To nieprawda, że esperal można przepić – zapewnia dr Czerniak. – Nawet niewielka ilość alkoholu podczas stosowania tego leku powoduje zatrucie. Dochodzą do tego zaburzenia świadomości i inne dolegliwości, głównie ze strony układu krążenia.

Sensem terapii osób uzależnionych jest zmiana ich sposobu myślenia o alkoholu. Esperal takiej funkcji nie spełnia, a może być nawet powodem rozwoju kolejnych nałogów. Chory, który nie może sięgnąć po trunek, szuka bowiem innych substancji, na przykład leków. Zdarza się, że pacjent odreagowuje, uprawiając hazard, który również może uzależnić. Co więcej, stosowanie esperalu nie jest możliwe u wszystkich. Stanowczym przeciwwskazaniem są przebyty zawał serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca oraz choroba niedokrwienna serca, bo takim osobom zagrażają bardzo prawdopodobne powikłania w układzie krążenia. „Zaszyć” nie mogą się także ludzie z zaburzeniami psychicznymi, z psychozą oraz osoby, które przeprowadzały próby samobójcze, bo realne jest ryzyko nasilenia objawów.

One thought on “Czy Esperal to metoda leczenia choroby alkoholowej?

  1. Esperal działa. Gdyby nie to, pewnie nigdy nie udałoby mi się wyjść z alkoholizmu. Dziękuję specjalistom z Nowowiejskiej w Warszawie za wykonanie zabiegu i wyrozumiałość. Bardzo kompetentni ludzie, moge Wam ich polecić.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.