sobota, 27 kwietnia, 2024


Strona domowa > Artykuły > Postanowienia noworoczne …czyli o stawianiu sobie celów

Postanowienia noworoczne …czyli o stawianiu sobie celów

Kiedy zbliża się koniec roku, z nadzieją myślimy o tym nadchodzącym. Niekiedy z ekscytacją przewidujemy, jak zmieni się nasze życie albo zastanawiamy się czy uda nam się rozwiązać bieżące problemy. Czas ten sprzyja podsumowaniom, rozliczeniom i tworzeniu nowych celów – postanowień noworocznych.

Dopada nas myślenie magiczne – odcinamy to, co było i zaczynamy od nowa. Ale samo powiedzenie sobie, że „od teraz będzie inaczej”, to zdecydowanie za mało. Gdy podejmiemy decyzję o wprowadzeniu konkretnej zmiany, towarzyszą nam pozytywne emocje. Tymczasem, za deklaracją muszą stać działania, które nie zawsze będą przyjemne i łatwe. Dlatego postanowienia noworoczne tak trudno zrealizować.

REKLAMA

Poniżej krótki poradnik, jak wyznaczać noworoczne cele, na bazie popularnej metody formułowania celów – SMART.

  1. Cel powinien być Specyficzny, w więc konkretny, pozbawiony wieloznaczności. Ważne jest, aby określić: co chcemy osiągnąć i jak chcemy to osiągnąć! Cel: „Schudnę” jest mało konkretny, ale już cel opisany poniżej zdecydowanie taki jest:

„Schudnę 10 kg jedząc 5 małych posiłków dziennie, ćwicząc 3 razy w tygodniu (przez godzinę) na rowerze stacjonarnym”.
Tak określony cel będzie determinował nas do podejmowania działań, które zawarte są w celu i niezbędnych do jego zrealizowania.

  1. Cel powinien być Mierzalny. Wracając do poprzedniego przykładu, cel: „Schudnę” jest też mało mierzalny. Z kolei, jeśli oszacujemy, że chcemy schudnąć ok. 1 kg na miesiąc, w każdej chwili będziemy mogli zbadać czy przybliżamy się do realizacji naszego celu, czy też się od niego oddalamy. Ustalamy sobie, że w określonych odstępach czasu będziemy stawać na wagę bądź mierzyć obwód brzucha.
  2. Cel powinien być Atrakcyjny, a więc dla nas ważny. Jeśli w chwilach słabości, chcemy sięgnąć po tort czekoladowy, to warto przypomnieć sobie, dlaczego się odchudzamy i wyobrazić sobie, gdy już wkładamy zbyt ciasne spodnie lub możemy podjąć pracę, która, ze względu na nadwagę nie była dla nas. Jeśli cel nie będzie wynikał z naszych wartości, nie będzie dla nas ważny, szybko też stracimy motywację do działania.
  3. Cel powinien być Realistyczny do osiągnięcia. Jeśli już mamy postanowienie, zastanówmy się, na jakie przeszkody możemy natrafić. Skoro mamy zamiar jeść 5 posiłków dziennie, czy uda nam się znaleźć czas, aby je przygotowywać i zabierać do pracy? Czy uda nam się wygospodarować więcej przerw na posiłki? Nie myślmy, że jakoś to będzie. Nie będzie! Na samym początku wypiszmy wszystkie możliwe trudności i zastanówmy się jak je rozwiązać. Gdy nasza analiza wykaże, że nie zawsze będzie czas na przygotowanie posiłków, może zaprośmy do odchudzania przyjaciółkę czy męża i podzielmy się zadaniami.
  4. Cel powinien być Terminowy. Wyznaczmy sobie datę zakończenia realizacji celu. A oto cel: „Schudnę” przeformułowany na „Schudnę w przeciągu najbliższego roku 10 kg, po ok. 1 kg na miesiąc, jedząc 5 małych posiłków dziennie, ćwicząc 3 razy w tygodniu (przez godzinę) na rowerze stacjonarnym. Pragnę schudnąć, gdyż to pozwoli mi poprawić wyniki badań lekarskich i podjąć wymarzoną pracę”.

Jeśli chcemy zrealizować postanowienie noworoczne, zrobienie tego typu analizy zdecydowanie zwiększy nasze szanse. Widzimy bowiem czego chcemy, jak mamy zamiar to osiągnąć, jak będziemy sprawdzać postępy i jak poradzić sobie z trudnościami, które wystąpią. Nie spieszmy się, zastanówmy się, czy na pewno tego pragniemy? czy kierujemy się własnymi wartościami, czy może presją społeczną?

Aby nie utracić motywacji do działania, podzielmy nasz duży cel na mini cele, a więc załóżmy że w ciągu najbliższego miesiąca chcemy schudnąć 1kg. Gdy to się uda, wyznaczmy sobie nowy cel. Chwalmy się za te drobne sukcesy i nagradzajmy. Chodzi o to, aby towarzyszyły nam pozytywne emocje.

Owocnych celów!

O autorce


Anna Stembalska, psycholog, psychoterapeuta poznawczo – behawioralny. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu diagnozy psychologicznej oraz Przygotowanie Pedagogiczne. Aktualnie przyjmuje pacjentów w prywatnej Poradni Psychologicznej. Zajmuje się diagnozą psychologiczną oraz terapią w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Od 2013r. związana z Domem Samotnych Matek z Dziećmi oraz placówką oświatową. Doświadczenie zawodowe zdobywała również w Warsztacie Terapii Zajęciowej oraz przedszkolnych oddziałach integracyjnych.


Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.