Strona domowa > Artykuły > JAK ROZPOCZĄĆ DROGĘ DO TRZEŹWOŚCI

JAK ROZPOCZĄĆ DROGĘ DO TRZEŹWOŚCI

Podziel się

Każdy nałóg rozpoczyna się niewinnie – zazwyczaj od chęci spróbowania czy ciekawości opisywanych doznań. Jednak z czasem może to przerodzić się w wewnętrzny przymus, gdzie  osoba nie potrafi funkcjonować bez konkretnego środka; alkoholu czy narkotyku. W takich przypadkach konieczne jest rozpoczęcie działania. Jak zacząć? Gdzie i jak szukać pomocy? Do kogo zwrócić się o pomoc. Oto kilka kroków, które mogą być pomocne na początek.

REKLAMA

Kiedy zacząć szukać pomocy

Po pierwsze – przyznaj się, że potrzebujesz wsparcia. 

Musisz szukać pomocy, jeśli stwierdzisz, że twoje picie wymyka się spod kontroli. Jeśli doświadczasz pewnych problemów przyznaj się do nich

  • Jeśli masz poranne i wieczorne pragnienia, odczuwasz drażliwość, wahania nastroju, pijesz w samotności lub potajemnie, upijasz się, jesteś przygnębiony lub odczuwasz wewnętrzny przymus, powinieneś szukać natychmiastowej pomocy.
  • Powinieneś także szukać pomocy, jeśli zaniedbujesz swoje obowiązki z powodu picia. Możesz je zaniedbywać, ponieważ jesteś zajęty piciem lub masz kaca, który uniemożliwia ci pójście do pracy lub szkoły.
  • Jesteś zagrożony, jeśli miałeś kłopoty prawne z powodu picia, na przykład mandat za bycie pijanym w miejscach publicznych, wdawanie się w bójkę pod wpływem alkoholu lub odebranie prawa jazdy za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
  • Powinieneś być zaniepokojony, jeśli nadal będziesz pić, nawet jeśli ludzie wokół ciebie wyrazili zaniepokojenie. Kiedy twoje picie staje się na tyle problematyczne, że inni ludzie to zauważą, powinieneś poszukać pomocy.
  • Nie powinieneś używać picia jako mechanizmu radzenia sobie. Używanie alkoholu jako sposobu radzenia sobie ze stresem, depresją i innymi problemami jest niezwykle szkodliwe. Jeśli masz tendencję do tego, powinieneś szukać pomocy.

 

Gdzie szukać pomocy


  1. Szukaj spotkań Anonimowych Alkoholików (AA). 

O tyle o ile leczenie odwykowe w Warszawie, czy większych miastach jest ogólnodostępne, o tyle w miejszych miejscowościach już nie.

Alternatywą może być pomoc wspólnoty Anonimowych Alkoholików. Przejście przez program 12 kroków, taki jak te, który proponuje AA, pomogło wielu osobom nadużywającym alkoholu.  Nawet jeśli nie uważasz się za pełnoprawnego alkoholika, skorzystanie z programu może pomóc Ci zapobiec pogorszeniu się problemu. Będziesz uczestniczyć w spotkaniach i zdobędziesz sponsora, do którego możesz zadzwonić, gdy doświadczasz głodów lub tracisz kontrolę

  • Może się okazać, że nie możesz już bezpiecznie pić i ważne jest, aby mieć system wsparcia, który pomoże ci poradzić sobie z tą rzeczywistością i usunąć alkohol i negatywne wpływy z twojego życia.
  • Możesz wyszukać w Internecie grupę wsparcia AA w swojej okolicy.
  • AA jest organizacją opartą na wierze, więc wypróbuj tę metodę tylko wtedy, gdy czujesz się z nią komfortowo. Wykorzystuje się w nim fragmenty i przesłania religijne, aby zachęcić do powrotu do zdrowia, używają również systemu sponsorowania i spotkań grupowych, aby wspierać swoje nauki.

 

  1. Skorzystaj z grupowej terapii dla osób uzależnionych w leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień . 

Jeśli nie jesteś zainteresowany AA, możesz spróbować terapii grupowej dla osób uzależnionych. Terapia grupowa została opracowana jako metoda zapobiegania nawrotom w leczeniu problemów alkoholowych i nie tylko. Dzięki niemu pacjenci uczą się identyfikować i korygować zachowania problemowe, wykorzystując umiejętności, które przerywają nadużycia i rozwiązują inne problemy, które występują jednocześnie.

  • Terapia grupowa na ogół składa się z szeregu strategii mających na celu poprawę samokontroli. Konkretne techniki obejmują maukę pozytywnych i negatywnych konsekwencji dalszego używania, samokontrolę w celu rozpoznania nadużywania substancji ,oraz opracowywanie strategii radzenia sobie i unikania ryzykownych sytuacji oraz głodu.
  • Badania wskazują, że umiejętności nabyte przez pacjentów dzięki podejściom grupowym poznawczo-behawioralnym utrzymują się po zakończeniu leczenia
  1. Zacznij indywidualną terapię uzależnień z dobrym terapeutą uzależnień

Indywidualna terapia uzależnień jest również dobrym pomysłem, gdy zmagasz się z problemem picia czy brania. Twoje picie może być wynikiem głębszych problemów, którymi musisz się zająć, zanim ostatecznie będziesz mógł rzucić picie.

Niezależnie od tego, czy pijesz z powodu traumy, skrajnego stresu, choroby psychicznej, czy z jakiegokolwiek innego powodu, uzyskanie indywidualnej pomocy, będzie niezbędne do powrotu do zdrowia.

  • Terapeuta może również pomóc, jeśli martwisz się presją społeczną do picia, nie wiesz, jak uniknąć wyzwalaczy lub czujesz się winny z powodu nawrotów.
  • Profesjonalista może pomóc Ci przezwyciężyć poczucie winy w trudnych sytuacjach i stać się silniejszym w powrocie do zdrowia.

 

4.Szukaj wsparcia u swoich bliskich i przyjaciół. 

W samotności, rezygnację z alkoholu, niezwykle trudno jest osiągnąć. Powiedz swoim bliskim i przyjaciołom, że potrzebujesz pomocy w zaprzestaniu picia. Poproś ich, aby wspierali Cię w Twojej podróży, nie zapraszając Cię do barów ani nie dając Ci alkoholu. Pomoże ci to być bardziej odpowiedzialnym za swoje decyzje, ponieważ więcej osób będzie Ciebie w tym wspierać.

  • Zapytaj bliskich czy możecie wspólnie wykonywać czynności, które nie wymagają picia.

 

Więcej informacji na ten temat uzyskasz na naszym blogu terapeutycznym: leczenie odwykowe Warszawa

https://leczenieodwykowe.pl/

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.