niedziela, 28 kwietnia, 2024


Strona domowa > Alkoholizm > O piciu i uzależnieniach (alkohol i kobiety – wyniki badań amerykańskich)

O piciu i uzależnieniach (alkohol i kobiety – wyniki badań amerykańskich)

  • Na 13.8 milionów Amerykanów, którzy mają problemy z alkoholem, 4.5 miliona stanowią kobiety.
  • W USA liczba kobiet, które wypijają przynajmniej 60 standardowych porcji alkoholu miesięcznie (porcja standardowa wynosi 10 gramów czystego alkoholu, tj. 200 ml piwa, 100 ml wina i 25 ml wódki), wynosi 2.5 miliona.

 

REKLAMA
  • Liczba dzieci, które żyją pod jednym dachem z przynajmniej jednym rodzicem-alkoholikiem, wynosi w Stanach Zjednoczonych 6.6 miliona.
  • Wśród członków AA w USA kobiety stanowią 35%; wśród tych, którzy nie przekroczyli trzydziestki – 43%. [Information Access Company, nr 5, t. 115, maj 1998]
  • Intensywne picie u mężczyzn zwykle zaczyna się, kiedy są młodzi i piją ze swoimi rówieśnikami. Natomiast u kobiet problem alkoholowy zazwyczaj rozwija się po trzydziestce lub czterdziestce i często jest efektem wpływu męża bądź partnera.
  • Zarówno badania kliniczne, jak i ankiety wykazały zależność między poziomem spożycia alkoholu u kobiety i u jej partnera. Stwierdzono też, że wpływ pijących mężów na żony jest silniejszy niż pijących żon na mężów.
  • Kobiety zwykle podają domowe stresy jako przyczynę picia, podczas gdy mężczyźni najczęściej wymieniają trudną sytuację związaną z pracą.
  • Kobiety piją rzadziej i mniej intensywnie niż mężczyźni, częściej też są abstynentkami. Dane z kilkudziesięciu ankietowych badań podłużnych wykazały, że w 15 objętych nimi krajach i we wszystkich grupach wieku mężczyźni piją więcej i częściej oraz przyznają, że mają więcej problemów wynikających z picia. W różnych krajach i różnych grupach społecznych proporcja nadużywających i uzależnionych od alkoholu mężczyzn do kobiet wynosi od 3:1 do 8:1.
  • W licznych pracach wykazano, że odsetek pijących znaczne ilości alkoholu i posiadających problemy wynikające z picia jest większy wśród kobiet młodszych niż wśród starszych. Najczęściej upijają się, mają problemy związane z piciem, a także objawy uzależnienia kobiety w wieku 21-30 lat; natomiast wśród kobiet powyżej 60 roku życia zaobserwowano najniższe wskaźniki dla wszystkich cech charakteryzujących picie.
  • Picie dużych ilości alkoholu i problemy związane z piciem obserwuje się najczęściej wśród kobiet, które nigdy nie były zamężne, rozwiedzionych oraz żyjących w separacji, najrzadziej wśród wdów, a średnio często u mężatek. Wśród grup o różnym stanie rodzinnym najwyższym ryzykiem obarczony jest konkubinat: w tej grupie kobiet najwyższe są odsetki pijących w ogóle, dużo pijących, upijających się, mających problemy z alkoholem i uzależnionych.
  • Nie wykryto różnic w częstości picia dużych ilości alkoholu lub występowania niepożądanych następstw picia pomiędzy kobietami pracującymi a zajmującymi się wyłącznie prowadzeniem domu.
  • Kobiety pracujące w nietradycyjnych, zdominowanych przez mężczyzn zawodach, piją więcej i/lub doświadczają więcej niepożądanych następstw picia alkoholu. Może się tak dziać z powodu wpływu współpracowników (w tym pragnienia naśladowania męskiego sposobu picia), większej ilości okazji w miejscach pracy z przewagą mężczyzn, stresu wynikającego z przynależenia do mniejszości w takich zakładach czy wreszcie demonstrowania przez picie alkoholu siły bądź równości płci.
  • Dane jednej z ankiet wskazują, że nieakceptowana przez kobietę sytuacja (na przykład brak pracy mimo chęci jej podjęcia, pozostawanie w związku małżeńskim z istotnymi konfliktami, bezdzietność mimo pragnienia posiadania dzieci) może zwiększać ryzyko problemowego picia. Dotyczy to szczególnie tych kobiet, które w domu mają dostęp do alkoholu. We wspomnianych badaniach korelacja pomiędzy nieakceptowaną sytuacją a wzorcem picia była znacznie silniejsza u kobiet niż w porównywalnej grupie mężczyzn.
  • Wśród kobiet – alkoholiczek znacznie wyższy jest wskaźnik alkoholizmu rodziców niż wśród mężczyzn uzależnionych od alkoholu. Często też wychodzą one za mąż za alkoholików.
  • Dziewięciu na dziesięciu mężczyzn opuszcza swoje żony-alkoholiczki, podczas gdy tylko jedna na dziesięć żon opuszcza męża-alkoholika.
  • W badaniach klinicznych, i ankietach ogólnokrajowych stwierdzano związek między wykorzystywaniem seksualnym w dzieciństwie a nadużywaniem alkoholu przez kobiety. Są też badania, które dowodzą, że piciu alkoholu przez kobietę towarzyszy częstsze stosowanie przemocy przez jej partnera.
  • Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko, że kobieta stanie się ofiarą gwałtu. W jednym z badań kobiety i mężczyźni proszeni byli o ocenę napastnika i ofiary, występujących w scenie napaści seksualnej. U badanych osób obu płci po spożyciu nawet umiarkowanych ilości alkoholu (tj. mniej niż połowy objętości potrzebnej do wywołania stanu upojenia w świetle norm prawnych), wystąpiły znamienne zmiany w odbiorze sytuacji. Kobiety pijące częściej niż kobiety trzeźwe były przekonane, że napastnik nie używa dużej siły, łatwiej też akceptowały jego postępowanie. Wykazywały również większą skłonność do zachowywania się jak „chętne ofiary”.

[wg

Kobiety i alkohol. PARPA, Warszawa 1997, s. 7-22 i 75;

VIII Raport Specjalny dla Kongresu USA. Alkohol i zdrowie. PARPA, Warszawa 1995, s. 245-267.

Information Access Company, nr 5, t. 115, maj 1998;

Brigid McConrille: Women Under the Influence. Schocken Book, New York 1983, s. 36, 53-54]

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.