wtorek, 30 kwietnia, 2024


Strona domowa > Warsztat wstępny > Temat nr 5 Planowanie i rozliczanie dnia.

Temat nr 5 Planowanie i rozliczanie dnia.

Tezy:
1. Planowanie i rozliczanie dnia pozwala na ćwiczenie umiejętności wychodzenia z chaosu.

REKLAMA
  1. Planowanie i rozliczanie dnia pozwala powracać do harmonii biologicznej i psychicznej.
  2. Planowanie i rozliczanie dnia jest również świetnym narzędziem do poznawania siebie i swoich zachowań, pozwala rozbrajać mechanizmy obronne i konfrontować swoje myślenie z rzeczywistością.
  3. Planowanie i rozliczanie dnia pozwala w praktyce stosować program na 24 godziny oraz program HALT – czyli pozwala dokonywać zmian umożliwiających zdrowienie.

CELE:

  1. Pacjent zapozna się z prawidłowo funkcjonującą strukturą planowania i rozpocznie odnosić ja do siebie i swoich zachowań.
  2. Pacjenta zapozna się z programami HALT i 24 godziny.
  3. Pacjent zapozna się ze strukturą i celem grupy porannej i grupy wieczornej.
  4. Pacjent otrzyma narzędzie do rozbrajania i kontrolowania własnych mechanizmów obronnych.

Planowanie i rozliczanie dnia uczy wychodzenia z chaosu – w którym alkoholik się „dobrze” czuje – bowiem może w nim ukryć sporo fantazjowania, marzeniowego planowania, racjonalizacji i tym podobnych mechanizmów. Gdy ma się napisane na kartce po kolei co chcesz danego dnia zrobić i ile czasu temu poświęcić – trudniej jest sobą zamanipulować. Alkoholik „lubi” wielokrotnie robić na przekór swojemu zegarowi biologicznemu, to zaburza harmonię biologiczną i psychiczną (nie służy zdrowieniu).

Zaplanować dzień powinieneś rano (np. zaraz po toalecie porannej) „na spokojnie”. Przysiądź nad kartką papieru i zaplanuj, ułóż sobie dzień, jego harmonogram, kolejność wykonywania działań w tym dniu.
Ważne byś przemyślał co chcesz zrobić i dlaczego, oraz w jaki sposób masz zamiar wziąć się do wykonywania tych czynności.

Ściąga z planowania wisi przed wejściem na stołówkę, staraj się do niej dostosować.

Ważne jest, abyś znał i stosował przy planowaniu dnia – PROGRAM NA 24 GODZINY oraz PROGRAM „HALT„. Bez tych dwóch programów nie masz szansy na jakąkolwiek zmianę. Jeśli czegoś nie rozumiesz – przyjdź do terapeuty i porozmawiaj. Nie próbuj po kilka razy tłumaczyć wszystkim, że nie wiedziałeś, że nie rozumiesz. „Kto pyta nie błądzi !” Jeżeli będziesz robił inaczej – planowanie sprawi ci kłopot i stanie się kolejną przyczyną do złego samopoczucia i stresu.

Pamiętaj – wszystko co masz robić w ramach terapii jest tak skonstruowane, aby tobie pomóc, a nie utrudniać życie – nawet gdy wydaje ci się że jest odwrotnie.

Po napisaniu w zeszycie planowania co chcesz zrobić w danym dniu, ile chcesz temu poświęcić czasu, o której godzinie, jak to się będzie miało do programu HALT czy programu na 24 godziny itp. – idziesz na GRUPĘ PORANNĄ, czyli tzw. PLANOWANIE (które powinno trwać od godz. 0800 do godz. 0830 każdego dnia). Podczas tej grupy każdy przedstawia to co chce danego dnia zrobić. Uczestnicy grupy, jeśli jest to konieczne, udzielają informacji zwrotnych, dzielą się uwagami. Grupę prowadzi rzecznik grupy, on decyduje kiedy ją zakończyć, co przekazać i ustalić jako dodatkowe zajęcia.

Podczas dnia warto zerkać do planowania, by czegoś nie pominąć !

Wieczorem, przed GRUPĄ WIECZORNĄ usiądź w spokoju i przeanalizuj co ci się udało zrealizować z planu, a co nie, co zrobiłeś inaczej, co pominąłeś a co zrobiłeś dodatkowo (korzystaj ze ściągi wiszącej przy wejściu do stołówki)
Napisz na drugiej stronie kartki w jaki sposób udało ci się realizować plan, co sprawiło ci kłopot, co pomogło, w których sprawach przesadziłeś. Nie bądź „ogólny” w pisaniu (np. nie pisz „… zgodnie z planem …” – bo będzie to nieprawda).
Kiedy już napiszesz w zeszycie – idź na GRUPĘ WIECZORNĄ (od godz. 2200 do 2230) i w podobny sposób, jak na grupie porannej – rozlicz się z dnia. Opowiedz jak ci minął dzień, przyjmij – jeśli będą – informacje zwrotne, uwagi od kolegów. Ważne byś zakończył dzień. Powiedz też, co ci się tego dnia udało zrealizować z programu HALT i programu na 24 godziny. Grupę wieczorna prowadzi rzecznik i on tu o wszystkim decyduje
Podczas grupy wieczornej istotną sprawą jest „wyczyszczenie” niedomówień nazbieranych w ciągu dnia, czas na przeprosiny, powiedzenie o swoich wątpliwościach, ale w taki sposób, by ci się udało ten dzień zakończyć bez obciążeń.
Jeśli zdarzy się coś takiego, co przekracza twoje, rzecznika i grupy umiejętności – trudno, zostawcie to do dnia jutrzejszego i wyjaśnijcie z terapeutą bądź przy terapeucie. Jeśli „zamkniesz dzień” bez obciążeń – będziesz spał jak suseł.
Na obydwu grupach będą bywać pracownicy OLO – oni mają prawo udzielać informacji zwrotnych, dzielić się uwagami itp.

Aby prawidłowo zaplanować dany dzień musisz odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Jakie cele w dniu dzisiejszym chcę osiągnąć, co chcę, a czego nie chcę robić ?
  2. Jak to, co sobie zamierzyłem będę wykonywać ?
  3. Ile poświęcę czasu na realizację poszczególnych celów ?

Planując dzień pamiętaj o stałym celu: „Dzisiaj się nie napiję ani nie zażyję żadnego środka zmieniającego świadomość”. Planując dzień pamiętaj też o tym, że możesz sobie sprawiać przyjemności. Pamiętaj również, że plan winien być konkretny i realny.

Aby prawidłowo rozliczyć miniony dzień musisz odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Które z zaplanowanych celów osiągnąłem, a których nie udało mi się osiągnąć ?
  2. Czy osiąganie poszczególnych celów przebiegało zgodnie z planem ? 3. Co przeszkadzało mi w realizacji zaplanowanych celów ?
  3. Czy i jak pokonywałem napotkane po drodze przeszkody ?
  4. Jak radziłem sobie z emocjami przeżywanymi w ciągu minionego dnia ?
  5. Czy jestem zadowolony z siebie ?

Aby rozliczyć dzień według podanego schematu musisz mieć na to czas. Daj go więc sobie. Usiądź, przypomnij sobie miniony dzień. Odpowiedz sobie na zadane pytania. Dokonaj oceny tego, co zrobiłeś i tego czego nie zrobiłeś. Całość swojego rozliczenia przedstaw grupie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.